Od września autobusy miejskie będą kursować do gminy Stawiguda

Od września autobusy miejskie będą kursować do gminy Stawiguda

- Kategoria: Wiadomości
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstuZdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Od września autobusy miejskie z Olsztyna będą kursować do kolejnej, sąsiedniej gminy. W piątek (10 sierpnia) w ratuszu zostało podpisane porozumienie w tej sprawie.

– Każdego dnia z całego powiatu do naszego miasta wjeżdża ok. 17 tys. aut – mówił prezydent Piotr Grzymowicz. – Dlatego tak ważne jest inwestowanie w komunikację publiczną. Takie działania to krok w kierunku zmniejszenia indywidualnego ruchu samochodowego na ulicach.

Dotychczas Olsztyn w zakresie komunikacji zbiorowej współpracował z Dywitami. Obowiązujące porozumienie zostało zawarte nieco ponad dwa lata temu – w czerwcu 2016 roku. Zgodnie z jego zapisami pasażerowie mogą tam podróżować trzema liniami – 108, 110 i 112. Teraz do współpracy przyłączyła się gmina Stawiguda.

– Wielu mieszkańców pracuje albo uczy się w Olsztynie – przyznaje wójt Stawigudy, Irena Derdoń. – Nie mam wątpliwości, że współpraca będzie korzystna dla każdej ze stron.

Na teren gminy Stawiguda kursować będzie zupełnie nowa linia, o numerze 129. Każdego dnia wykonanych zostanie siedem par kursów między Olsztynem a Gryźlinami. Pojazdy wyjadą na trasy 1 września.

– Ceny biletów oraz uprawnienia do bezpłatnych i ulgowych przejazdów wynikają z uchwalonych przez olsztyńską Radę Miasta przepisów – informuje dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, Jerzy Roman. – To oznacza, że jednorazowy przejazd kosztuje trzy złote. Pasażerowie mogą tez korzystać np. z biletów czasowych: półgodzinnych, 45- lub 90-minutowych.

Do końca roku obsługa linii będzie kosztować gminę Stawiguda nieco ponad 332 tys. złotych. Natomiast w ciągu kolejnych 12 miesięcy – ponad 978,7 tys. złotych.

Porozumienie w pigułce:
– uruchomienie zupełnie nowej linii nr 129 kursującej na trasie Olsztyn (Plac Roosevelta)-Gryźliny w dni robocze oraz soboty z wykorzystaniem autobusów typu standard (12-metrowe);
– w ciągu dnia planowana jest realizacja siedmiu par kursów (Olsztyn-Gryźliny, Gryźliny-Olsztyn): trzy pary kursów w godzinach porannych, dwie w godzinach popołudniowych oraz dwie w godzinach wieczornych;
– uruchomienie przystanków w miejscowościach: Tomaszkowo, Dorotowo, Stawiguda, Miodówko, Zezuj, Gryźliny;
– porozumienie uwzględnia kursowanie linii 129 do końca 2019 r. Ewentualne dalsze kursowanie będzie uzgadniane aneksem do porozumienia;
– koszt funkcjonowania linii 129 pokrywa w całości gmina Stawiguda.

Źródło: UM Olsztyna

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Zmiana terminu prac drogowych na skrzyżowaniu Pstrowskiego/Dworcowa

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie informuje,