Od przyszłego roku zmiana zasad naliczania opłat za odpady

Od przyszłego roku zmiana zasad naliczania opłat za odpady

- Kategoria: Wiadomości
0

smieci

Rozliczenie nie na podstawie zadeklarowanej liczby mieszkańców, a zgodnie ze zużyciem wody. Taką decyzję podjęli podczas środowej (27 maja) sesji olsztyńscy radni.

Identyczne rozwiązanie funkcjonuje w wielu miastach. Ma być skuteczniejszą metodą ściągania opłat za odbiór odpadów, jednocześnie może być zachętą do ograniczenia zużycia wody.

– System gospodarki odpadami komunalnymi musi się bilansować – przypomina dyrektor Wydziału Środowiska, Zdzisław Zdanowski. – Szacujemy, że około 20 tys. mieszkańców nie płaci za odpady. Dlatego zachodzi potrzeba uszczelnienia tego systemu.

W tej chwili w Olsztynie obowiązuje stawka 18 złotych miesięcznie od osoby. W przypadku stwierdzenia niesegregowania odpadów, możliwe było naliczenie opłaty specjalnej, będącej trzykrotnością kwoty bazowej, czyli 54 złote. Po wprowadzeniu takiego sposobu naliczania odnotowaliśmy spadek liczby mieszkańców zgłoszonych do systemu z 145 069 osób na koniec 2018 roku do 143 533 osób na koniec 2019 roku.

W wielu przypadkach deklarowana liczba mieszkańców posesji, według której dotychczas liczona była opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, była zaniżana. Osoby wynajmujące domy lub mieszkania nie zgłaszały faktycznej liczby mieszkańców, na co wskazywało rzeczywiste zużycie wody i wystawiane przed posesją odpady.

– Metoda określenia opłaty na podstawie zużycia wody pozwoli ograniczyć to negatywne zjawisko, gdyż każda zamieszkująca nieruchomość osoba generuje zużycie wody niezależnie od tego, czy została przez właściciela nieruchomości zgłoszona jako wytwórca odpadów, czy też obowiązek ten nie został dopełniony – wyjaśnia dyrektor Zdanowski.

Ilość zużytej wody, będąca podstawą do ustalenia opłaty, będzie stanowić średnia miesięczna w ciągu ostatnich kolejnych 12 miesięcy. Ten dwunastomiesięczny okres rozliczeniowy pozwala maksymalnie zniwelować wahania w miesięcznym zużyciu wody wynikającym z czasowych różnic zużycia (np. w związku z wakacyjnymi wyjazdami). W przypadku nieruchomości niewyposażonych w wodomierz – a tych jest kilka – opłata będzie zryczałtowana uzależniona od liczby mieszkańców i średniego zużycia wody w skali miasta (na podstawie danych PWiK to 3,28 m3 na osobę).

Piętnastu radnych poparło uchwałę, dwie osoby były przeciw, a trzy wstrzymały się od głosu.

Uchwała wejdzie w życie 1 kwietnia następnego roku.

Źróło: UM Olsztyna

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Obchody 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem

Uczestnicy i widzowie inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem w