Wiadomości

O metaloplastyce w olsztyńskim ratuszu

Są niepozorne, mało widoczne, jednak nadają miastom niezwykłego charakteru. O elementach metaloplastyki będzie można posłuchać podczas wtorkowego (27 listopada) spotkania.

Szyldy, bramy, latarnie, balustrady, rzygacze – to tylko niektóre elementy niezwykłego, historycznego krajobrazu kulturowego miast. Rodowód tych wykonanych w tradycyjnych technikach kowalskich przedmiotów sięga średniowiecza! Pojawiały się także w późniejszych czasach, a do tej tradycji odwołano się również w czasach powojennych odbudów miast.

– Z dzisiejszej perspektywy docenia się unikalny charakter powojennej metaloplastyki, często nierozerwalnie związanej z historią miejsc, lokali usługowych, sklepów czy zakładów rzemieślniczych – mówi Leszek Wawrykiewicz z Urzędu Miasta Olsztyna. – Istotną więc wydaje się problematyka jej zachowania i ochrony w przestrzeni staromiejskiej w sytuacji choćby zmian funkcji budynku, a także wobec dominacji współczesnej reklamy.

Warszawska Starówka może poszczycić się jedną z największych w Polsce kolekcji metaloplastycznych szyldów semaforowych. O wyjątkowości tego zbioru opowiedzą pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Natomiast czy w Olsztynie w okresie powojennym sięgnięto również po wzory tradycyjnych szyldów „cechowych” i czy metaloplastyka była dominującą formą reklamy handlowej w mieście? Te zagadnienia przybliżą pracownicy Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna.

Spotkanie „Powojenna metaloplastyka odbudowanych ośrodków staromiejskich w Warszawie i Olsztynie” odbędzie się 27 listopada (wtorek) o godz. 17:00 w sali 219 olsztyńskiego ratusza. Gościem specjalnym będzie syn olsztyńskiego artysty Bolesława Wolskiego – Jarosław Wolski, współtwórca metaloplastycznych elementów wystroju Domu Rzemiosła i olsztyńskiego ratusza.

Poza tym wydarzeniu będzie towarzyszyć kolekcja warszawskich szyldów. Specjalną wystawę „Zabytkowe szyldy z warszawskiej Starówki” będzie można oglądać w olsztyńskim ratuszu do połowy grudnia.

powojenna-metaloplastykaŹródło: UM Olsztyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*