O Euroregionie Bałtyk z Duńczykami

O Euroregionie Bałtyk z Duńczykami

- Kategoria: Wiadomości
0

delegacja-bronholm

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin przyjął delegację z Regionalnej Gminy Bornholm, której przewodniczyła Anne Thomas, zastępca burmistrza. Pani Thomas, która sprawuje w tym roku również funkcję Prezydenta Euroregionu Bałtyk, odwiedziła Olsztyn po raz pierwszy.

Rozmowy służyły przede wszystkim omówieniu bieżących zagadnień współpracy w Euroregionie, gdzie oba regiony blisko współdziałają. Wymieniono uwagi i propozycje związane z trwającym obecnie przeglądem strategii Euroregionu i jej planowaną aktualizacją do 2030 roku. Za kluczową kwestię uznano potrzebę lobbingu za kontynuacją Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2020-2027. Województwo stoi też na stanowisku, że Euroregion powinien wspierać partnerów regionalnych i lokalnych w nawiązywaniu kontaktów, tworzeniu partnerstw projektowych i wymianie dobrych praktyk. Służyć temu powinno także poszerzenie Euroregionu Bałtyk o szwedzki region Skania, które może dojść do skutku w 2019 roku.

Obok Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Regionalnej Gminy Bornholm w skład Euroregionu wchodzą także: Województwo Pomorskie i Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk (Polska), Obwód Kaliningradzki (Federacja Rosyjska), Stowarzyszenie Gmin Regionu Kłajpeda (Litwa) oraz Regiony Blekinge, Kalmar i Kronoberg (Szwecja). Euroregion obchodzi w tym roku 20. rocznicę swojego powstania.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Prezes Stomilu Olsztyn złożył rezygnację ze stanowiska

W piątek, 22 lutego, prezes Stomilu Olsztyn Maciej