Nowa umowa z francuskimi partnerami

Nowa umowa z francuskimi partnerami

- Kategoria: Wiadomości
0

centrum-polsko-francuskie

W czwartek, 12 września w olsztynie zostanie podpisana nowa umowa o funkcjonowaniu i finansowaniu Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d’Armor – Warmia i Mazury.

Dokument podpiszą marszałek Gustaw Marek Brzezin i wiceprzewodniczący rady departamentu Côtes d’Armor Thibaut Guignard. Nowa umowa ma dostosować działalność centrum do współczesnych uwarunkowań.

Tradycja współpracy polsko-francuskiej na Warmii i Mazurach sięga lat 80 XX wieku, kiedy dzięki inicjatywie francuskiego stowarzyszenia „Solidarite a Solidarnosc“ nawiązały się pierwsze relacje mieszkańców Côtes d’Armor z mieszkańcami województwa. Ich owocem było powstanie w lipcu 1993 roku Centrum Francusko-Polskiego Côtes d’Armor-Olsztyn, obecnie Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d’Armor – Warmia i Mazury.

Podstawowym celem tej instytucji jest popularyzowanie kultury i sztuki francuskiej, a także języka francuskiego. Prowadzone kursy zapewniają kontakt z żywym językiem głównie dzięki zatrudnianemu co roku animatorowi języka francuskiego, który oprócz kursów angażuje się w szeroki zakres działań edukacyjnych i kulturalnych.

Centrum Polsko-Francuskie prowadzi działalność biblioteczną, wystawienniczą, organizuje też liczne wydarzenia kulturalne. Do szczególnych imprez cyklicznych należą między innymi Dni Kultury Francuskiej oraz Dni Bretanii. Instytucja jest również inicjatorem i organizatorem prezentacji regionalnej kultury polskiej w regionie partnerskim.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

„Korytarza życia” oraz jazda na tzw. „suwak”. Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym

6 grudnia 2019 r. wchodzą w życie przepisy