Młodzi piłkarze i piłkarki z województwa warmińsko-mazurskiego wśród najlepszych w Polsce

Młodzi piłkarze i piłkarki z województwa warmińsko-mazurskiego wśród najlepszych w Polsce

- Kategoria: Piłka nożna, Sport
0

puchar-tymbarku

Rozgrywany 2 maja na PGE Narodowym Wielki Finał XIX edycji największego w Europie Turnieju piłki nożnej dziecięcej wyłonił najlepsze polskie drużyny chłopców i dziewczynek do lat 10 i 12. Tytuł mistrzów zgarnęli chłopcy z SP 78 Poznań (kategoria U-10) i SP 4 Kostrzyn nad Odrą (U-12), a także dziewczynki z KKS-u Katowice (U-10) oraz UKS-u SMS Łódź (U-12). W Finale Ogólnopolskim dzielnie walczyli reprezentanci województwa warmińsko-mazurskiego, spośród których najlepiej zaprezentowali się chłopcy z ZSS-u Ełk i dziewczynki z Diamond Pisz, zajmując 14. miejsca w kategoriach do lat 10.

Mistrzowie regionów zjechali do Warszawy, by wziąć udział w Finale Ogólnopolskim, który odbywał się w dniach 29 kwietnia – 2 maja. Pierwszego dnia piłkarze i piłkarki wzięli udział w uroczystej ceremonii otwarcia przed PGE Narodowym, drugiego i trzeciego rywalizowali w fazie grupowej i pucharowej na obiektach Legii i Agrykoli, a w czwartek najlepsi z najlepszych zagrali w Wielkim Finale na najważniejszym polskim stadionie piłkarskim.

Decydujące spotkania odbyły się w oprawie godnej największych wydarzeń sportowych – na najważniejszym polskim obiekcie, sędziowane przez czołowych arbitrów (m.in. Szymon Marciniak i Monika Mularczyk) i z transmisją telewizyjną w stacji Polsat Sport, gdzie zmagania komentowali Mateusz Borek i Tomasz Smokowski. Na trybunach PGE Narodowego zasiadło wielu kibiców, w tym m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, prezes PZPN Zbigniew Boniek, Prezes Zarządu Maspex Krzysztof Pawiński czy selekcjoner Jerzy Brzęczek. Mecze zostały rozegrane na kilka godzin przed finałem Totolotek Pucharu Polski.

Piłkarze z regionu wśród najlepszych

Województwo warmińsko-mazurskie podczas Finału Ogólnopolskiego było reprezentowane przez chłopców z ZSS-u Ełk (U-10) i SP 1 Pisz (U-12), a także dziewczynki z Diamond Pisz (U-10) oraz AS-u Stomil Olsztyn (U-12). Wszystkie drużyny dzielnie walczyły w fazie grupowej, ale nie udało im się awansować do ćwierćfinałów. Najbliżej sukcesu były zawodniczki Stomilu, które w 3 meczach zdobyły 4 punkty i zajęły 3. miejsce, przegrywając z zespołem z województwa lubuskiego jedynie bilansem bramek.

Stomil ostatecznie uplasował się na 15. miejscu w klasyfikacji generalnej 12-latek. Nieco lepiej poszło 10-letnim piłkarzom z ZSS-u Ełk i piłkarkom Diamond Pisz – obie te drużyny uplasowały się na 14. lokatach w swoich kategoriach. SP 1 Pisz zakończyła z kolei rozgrywki chłopców U-12 na 16. pozycji.

Graliśmy bez bramkarki, która doznała kontuzji. Dziewczyny bardzo chciały wygrać dla swojej koleżanki. W planach przed sezonem mieliśmy awans do Finału Ogólnopolskiego, żeby zagrać z silniejszymi zespołami i to nam się udało. Chcemy łapać jak najwięcej doświadczenia, które zaprocentuje w przyszłości – podsumował Marek Maleszewski, trener zawodniczek AS-u Stomil Olsztyn.

Zdobycie mistrzostwa w województwie było dla nas ogromnym sukcesem, jednak apetyty były znaczne większe. Nie udało się zagrać o najwyższe miejsca, ale pracujemy dalej. Mam nadzieję, że w następnych latach ponownie przyjedziemy do Warszawy i osiągniemy lepszy wynik. Teraz chłopcy łapią doświadczenie, co w ich wieku jest bardzo ważne – dodał Tomasz Kowalko, trener ZSS-u Ełk.

XIX edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” – klasyfikacja generalna
Miejsce Chłopcy U-10 Dziewczynki U-10 Chłopcy U-12 Dziewczynki U-12
1. WIELKOPOLSKIE (SP 78 Poznań) ŚLĄSKIE (KKS Katowice) LUBUSKIE (SP 4 Kostrzyn nad Odrą) ŁÓDZKIE (UKS SMS Łódź)
2. ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS Volley Szczecin) KUJAWSKO-POMORSKIE (KKS Tęcza Bydgoszcz) MAZOWIECKIE (SP 392 Warszawa) PODKARPACKIE (Beniaminek Krosno)
3. ŚLĄSKIE (SP 7 Częstochowa) MAZOWIECKIE (UKS Ząbkovia Ząbki) POMORSKIE (SP Stężyca) ŚLĄSKIE (Sprint Katowice)
4. MAŁOPOLSKIE (MKS Tarnovia Tarnów) MAŁOPOLSKIE (MKS Tarnovia Tarnów) DOLNOŚLĄSKIE (SP 45 Wrocław) KUJAWSKO-POMORSKIE (UKS Tęcza Bydgoszcz)
5. ŁÓDZKIE (RKS Lechia Tomaszów Mazowiecki) PODKARPACKIE (Beniaminek Krosno) ZACHODNIOPOMORSKIE (SP 51 Szczecin) WIELKOPOLSKIE (Lech Poznań Football Academy)
6. PODKARPACKIE (Piłkarskie Nadzieje Mielec) PODLASKIE (KS Włókniarz Białystok) ŁÓDZKIE (SP 137 Łódź) LUBUSKIE (MUKS PS Kostrzyn nad Odrą)
7. POMORSKIE (Escola Futbolu Pruszcz Gdański) OPOLSKIE (UKS Unia Opole) PODLASKIE (ZSP 2 Czerwoni Białystok) ŚWIĘTOKRZYSKIE (KSP Kielce)
8. KUJAWSKO-POMORSKIE (SP 44 Bydgoszcz) ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS Olimpia Szczecin) KUJAWSKO-POMORSKIE (SP 64 Bydgoszcz) LUBELSKIE (GKS Górnik Łęczna)
9. OPOLSKIE (UKS Spiders Krapkowice) ŁÓDZKIE (UKS SMS Łódź) ŚLĄSKIE (SMS Katowice) POMORSKIE (Błękitne Wejherowo)
10. ŚWIĘTOKRZYSKIE (SP Nowiny) LUBELSKIE (Czwórka Biała Podlaska) WIELKOPOLSKIE (Witaszaki Witaszyce) MAŁOPOLSKIE (AKF Wisła Brzeźnica)
11. PODLASKIE (SP 11 Suwałki) WIELKOPOLSKIE (GSS Grodzisk Wielkopolski) ŚWIĘTOKRZYSKIE (SP Małogoszcz) DOLNOŚLĄSKIE (KS Ślęza Wrocław)
12. MAZOWIECKIE (SP 377 Talent Warszawa) ŚWIĘTOKRZYSKIE (UKS Kunów) LUBELSKIE (Remis Świdnik) PODLASKIE (SP Poświętne)
13. DOLNOŚLĄSKIE (Olympic Wrocław) DOLNOŚLĄSKIE (GSA APN Talent Trzebnica) PODKARPACKIE (SMS Igloopol Dębica) ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS Olimpia Szczecin)
14. WARMIŃSKO-MAZURSKIE (ZSS Ełk) WARMIŃSKO-MAZURSKIE (Diamond Pisz) OPOLSKIE (PSP 5 Opole) MAZOWIECKIE (UKS Ząbkovia Ząbki)
15. LUBUSKIE (SP 10 Zielona Góra) LUBUSKIE (MUKS Stilon Gorzów) MAŁOPOLSKIE (SP 5 Oświęcim) WARMIŃSKO-MAZURSKIE (AS Stomil Olsztyn)
16. LUBELSKIE (UKS Widok Lublin) POMORSKIE (Feniks Kramarzyny) WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP 1 Pisz) OPOLSKIE (UKS Unia Opole)

 

Nagrody indywidualne
Kategoria Chłopcy U-10 Dziewczynki U-10
Najlepszy bramkarz Mateusz Nowakowski (UKS Volley Szczecin) Amelia Sikora (UKS Tęcza Bydgoszcz)
Najlepszy zawodnik Jakub Gliwa (UKS Volley Szczecin) Antonina Dzierżęga (KKS Katowice)
Król strzelców Hubert Janyszka (SP 78 Poznań) – 14 bramek Oliwia Rak (KKS Katowice) – 12 bramek
Kategoria Chłopcy U-12 Dziewczynki U-12
Najlepszy bramkarz Kacper Mach (SP Stężyca) Maja Krychta (Beniaminek Krosno)
Najlepszy zawodnik Kacper Sikorski (SP 4 Kostrzyn nad Odrą) Natalia Sikorska (UKS SMS Łódź)
Król strzelców Maciej Jeleński (SP 392 Warszawa) – 9 bramek Julia Gałuszka (Beniaminek Krosno) – 12 bramek

 

W nagrodę poznają idoli

Zwycięzcy XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” już wkrótce ponownie odwiedzą PGE Narodowy. 10 czerwca, wspólnie ze swoimi trenerami i opiekunami zasiądą na trybunach najważniejszego polskiego stadionu, by kibicować naszej reprezentacji w starciu eliminacji do Euro 2020 z Izraelem. Wyjazd na mecz, połączony ze spotkaniem z piłkarzami kadry selekcjonera Jerzego Brzęczka, będzie nagrodą główną za triumf w XIX edycji rozgrywek.

Dodatkową nagrodą dla najlepszych młodych piłkarzy i piłkarek XIX edycji Turnieju będzie wyjazd na Letnią Akademię Młodych Orłów, gdzie spotkają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. Część z nich już za jakiś czas otrzyma powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15. Jak pokazuje historia, gra w Turnieju była początkiem wielkiej piłkarskiej przygody dla ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych. Udział w tych rozgrywkach mają za sobą m.in. Arkadiusz Milik, Krzysztof Piątek, Piotr Zieliński, Bartosz Bereszyński, Tomasz Kędziora, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy Paulina Dudek.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.

Szczegółowe informacje o trwających rozgrywkach znajdują się na stronach www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Kontrole przyłączy kanalizacyjnych

W Olsztynie rozpoczęły się kontrole nieruchomości, które mają