Miejskie planty na finiszu

Miejskie planty na finiszu

- Kategoria: Wiadomości
0

planty-wizualizacja

Wiosną Olsztyn zyska nowe zielone miejsce wypoczynku. Przy bazylice św. Jakuba powstają planty miejskie, które połączą Park Centralny z Podzamczem.

Wybierając się na spacer w okolice Starego Miasta warto sprawdzić jak zmienił się teren przyległy do ulicy Pieniężnego. Co prawda nie ma jeszcze zieleni, ale już dziś możemy zobaczyć dwie odrębne strefy, na  które zostały podzielone planty miejskie. Pierwsza, tzw. piknikowa, powstała w  miejscu dawnego parkingu gruntowego oraz ogrodu przedszkola. Będzie to teren otwarty, sprzyjający różnym formom aktywności i wypoczynku.

Wiosną posadzone zostaną tam drzewa i krzewy, byliny, rośliny cebulowe, nie zabraknie również małej architektury. Nie zapomniano tu o najmłodszych. Niedaleko przedszkola powstał nowoczesny, ogrodzony plac zabaw, z którego korzystać będą zarówno tamtejsze przedszkolaki jak i odwiedzający planty mali olsztynianie. W tej części pojawi się także multimedialny info kiosk, gdzie można będzie zasięgnąć informacji na temat pobliskich fortyfikacji średniowiecznych.

Kierując się w stronę mostu św. Jakuba napotkamy druga strefę, wyciszenia i  relaksu, zwaną ogrodem wirydarzowym. Jest zlokalizowana w oddaleniu od ruchliwej ulicy Pieniężnego, w miejscu dawnego ogrodu archiprezbitera i wikarego z katedry św. Jakuba. Zieleń w tej części nawiązywać będzie do założeń takich obiektów. To ogród umieszczony wewnątrz murów klasztornych.

Planty miejskie połączą zbudowany od podstaw park Centralny i zrewitalizowany park Podzamcze. Do każdego z tych miejsc można będzie dotrzeć trasami pieszo-rowerowymi i bezkolizyjnym przejściem pod mostem św. Jakuba. Wartość inwestycji to prawie 1,5 mln zł, a dofinansowanie unijne wynosi 83 proc.

„Rewaloryzacja terenu przy Bazylice Św. Jakuba w Olsztynie pod planty miejskie”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-2020.

planty-wizualizacja

Źródło: UM Olsztyna/własne

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Olsztyn – Wybory samorządowe 2018. Trwa liczenie głosów [AKTUALIZACJA]

21 października punktualnie o godz. 21.00 zakończyło się