Miasto wyemituje obligacje warte 160 mln złotych

Miasto wyemituje obligacje warte 160 mln złotych

- Kategoria: Wiadomości
0

ratusz

Podczas środowej sesji Rady Miasta, olsztyńscy radni podjęli uchwałę, zgodnie z którą do końca roku miasto wyemituje obligacje warte 160 milionów złotych. Będą to pieniądze, z których m.in. opłacone zostaną realizowane w Olsztynie inwestycje.

– W przyszłym roku otrzymamy z Unii Europejskiej zwrot sporej części poniesionych nakładów, ale zanim to nastąpi musimy mieć pieniądze na opłacenie zobowiązań – powiedział Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – Emisja obligacji to forma pożyczki, ale tańszej i wygodniejszej niż kredyt bankowy.

Do negocjacji zaproszone zostaną największe banki, które będą mogły też wejść w konsorcja, by mieć zdolność finansową do zakupu olsztyńskich obligacji.

– Nie mam obaw o to, że nie znajdą się chętni na zakup tych obligacji – mówił prezydent Piotr Grzymowicz, w odpowiedzi na wątpliwości radnych. – Ponieważ w ostatnim ratingu firmy Moody’s Olsztyn okazał się najmniej zadłużonym miastem wojewódzkim w Polsce. A jako że firma Moody’s opracowuje niezależne opinie, określające wiarygodność kredytową, to jest to dla inwestorów pomocnym narzędziem wyceny ryzyka kredytowego. I pokazuje, że Olsztyn jest w dobrej kondycji finansowej.

Początkowo miasto miało wyemitować obligacje warte 215 milionów złotych, jednak dzięki umowie z firmą Michelin na sprzedaż gruntów udało się zmniejszyć tę kwotę do 160 milionów złotych.

– Jeśli jednak pod koniec roku okaże się, że nasze zobowiązania są mniejsze, wówczas nie wyemitujemy wszystkiego – tłumaczyła dyrektor Wydziału Budżetu olsztyńskiego Urzędu Miasta, Teresa Zając.

Źródło: UM Olsztyna

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

236 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 4 nowe zachorowania w regionie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś rano (26.05) o 236