Lotnisko sterowców w Dywitach

Lotnisko sterowców w Dywitach

- Kategoria: Ciekawe miejsca
0

lotnisko-sterowcow-dywity

Na początku XX wieku w Dywitach znajdowało się lotnisko stanowiące bazę sterowców i balonów wojskowych.
W kwietniu 1913 roku miasto Olsztyn zakupiło od miejscowego gospodarza o nazwisku Perk 111 ha ziemi. Niezwłocznie przystąpiono do budowy bazy lotniczej.

Wiosną następnego roku lotnisko było gotowe. Powstała olbrzymia hala o wysokości 34 m, szerokości 44 m i długości 44 m i długości pierwotnie 180 m rozbudowano do 192 m. Torowiska służące do transportu sterowców rozmieszczone były po obu stronach hali ze zewnątrz i wewnątrz budynku. W bezpiecznej odległości od hangaru znajdowały się dwa place manewrowe, z których startowano sterowce i sprowadzano je na ziemię. Każdy z placów miał ok. 500 m średnicy.

Sterowce ściągano w dół i cumowano za pomocą lin przeplatanych przez stalowe obręcze umieszczone w żelbetonowych blokach znajdujących się na placach manewrowych. W Dywitach były 24 punkty „kotwicze”, do dziś odnaleziono 4 stopy służące do cumowania.

Na terenie lotniska znajdowały się garaże, warsztaty, magazyny części zamiennych od sterowców i taboru naziemnego, radiostacja i stacja meteorologiczna

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

VII Olsztyński Zlot Miłośników Pojazdów PRL

Stowarzyszenie „Trabi Ekipa Warmia i Mazury” zaprasza na