Literacka fiesta w WBP w Olsztynie

Literacka fiesta w WBP w Olsztynie

- Kategoria: Kultura
0

biblioteka

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbędzie się szkolenie pt. „Literacka fiesta. Współczesna literatura hiszpańskojęzyczna” w ramach projektu „LiteraTURA”.

18 października /środa/ 2017 r., godz. 10.00-14.30

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, ul. 1 Maja 5, 10-117 Olsztyn

Projekt „LiteraTURA” zakłada wzrost kompetencji literackich 90 bibliotekarzy z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Spotkają się oni ze specjalistami (m.in. wykładowcami, tłumaczami, krytykami literackimi) w zakresie 3 literatur zagranicznych: niemieckojęzycznej, francuskojęzycznej, hiszpańskojęzycznej podczas 3 szkoleń. Uzupełnieniem działania będą: wystawa dotycząca prezentowanych w ramach projektu literatur oraz bibliografia tematyczna – zalecająca dotycząca prezentowanych literatur, która opracowana zostanie przez zespół bibliografów z Pracowni Regionalnej i Informatorium WBP w Olsztynie.

Już 18 października odbędzie się drugie z zaplanowanych szkoleń pt. „Literacka fiesta. Współczesna literatura hiszpańskojęzyczna”.

Program szkolenia:

10.00-10.05 – Rozpoczęcie szkolenia – Renata Pietrulewicz, Zastępca Dyrektora WBP w Olsztynie

10.05-11.05 – „Literatura hiszpańskojęzyczna: krótki przewodnik po lekturach” – dr Tomasz Pindel

dr Tomasz Pindel – z wykształcenia iberysta-literaturoznawca, były wykładowca literatury latynoamerykańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i przez 15 lat pracownik Instytutu Książki (promocja polskiej literatury za granicą). Tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej na polski (wydał ponad 40 przekładów), autor dwóch książek literaturoznawczych, jednej powieści i biografii Maria Vargasa Llosy. Obecnie pracuje dla SIW ZNAK jako redaktor wyszukujący. Prowadzi blog poczytane.blog.onet.pl, a także, razem z Szymonem Kloską, audycję Piątka z literatury w RMF Classic. Mieszka w Krakowie, choć wolałby w lesie.

11.05-12.05 – „Czy przeżywamy właśnie boom literatur iberyjskich w Polsce?” – dr Wojciech Charchalis

dr Wojciech Charchalis – adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się współczesną powieścią hiszpańską i portugalską oraz literaturami afrykańskimi języka portugalskiego. Tłumacz licznych utworów literatur hiszpańskiego i portugalskiego obszaru kulturowego, w tym Fernanda Pessoi, José Saramago, Antónia Lobo Antunesa, Javiera Maríasa, Juana Goytisolo, Antonia Muñoza Moliny i Maria Vargasa Llosy. Autor najnowszego przekładu Don Kichota.

12.05-12.35 – przerwa

12.35-13.35 – „Hiszpańskie tropy literackie” – Monika Bień-Königsman

Monika Bień-Königsman – jest autorką wydanej przez Dwie Siostry książki ¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych. Fascynuje się Hiszpanią i prowadzi poświęconego jej bloga: hiszpanskiesmaki.es. Jej pasją są nowe miejsca, piękne wnętrza, literatura i jedzenie. Dziesięć lat temu do tej listy doszło jedno konkretne miejsce – Hiszpania właśnie. Stąd pomysł na blog, który łączy w sobie wszystkie zainteresowania „w hiszpańskiej pigułce”.

Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim i public relations w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz aranżację i architekturę wnętrz w Brighton i we Wrocławiu. W latach 2004–2009 mieszkała w Wielkiej Brytanii i w Hiszpanii. Od 2009 r. roku mieszka w Polsce. Obecnie pracuje jako projektantka wnętrz, pisze również artykuły na temat Hiszpanii. W wolnych chwilach uczy się tańczyć flamenco oraz szykuje kolejne warsztaty z hiszpańskich przekąsek tapas (bo wspólne biesiadowanie łączy ludzi).

13.35-14.30 – przegląd współczesnej literatury hiszpańskojęzycznej w siedzibie Książnicy Polskiej

Kolejne szkolenie w ramach projektu odbędzie się 15 listopada 2017 r. – „Współczesna literatura niemieckojęzyczna”.

Projekt dofinansowany jest ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Koordynator projektu:

Adrianna Walendziak
Kierownik Działu Analiz i Współpracy z Regionem
tel. (89) 524 90 37
e-mail: wspolpraca@wbp.olsztyn.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

W jeziorze Ukiel utonął mężczyzna. Wcześniej spożywał alkohol

Przedwczoraj w nocy, w jeziorze, utonął mężczyzna. Policja