MotosportSport

36. Rajd Dakar dobiegł końca. Krzysztof Hołowczyc pokazał klasę na finałowym etapie

Załoga Krzysztof Hołowczyc/Konstantin Żilcow zajęła drugie miejsce na ostatnim etapie Rajdu Dakar. Dobry czas nie zmienił jednak pozycji w klasyfikacji generalnej. Olsztyński kierowca zakończył Dakar 2014 na szóstym miejscu. 36. edycja Rajdu Dakar dobiegła końca. Reprezentanci Polski, którzy minęli linię mety mogą czuć się dumni, ponieważ ukończyli najtrudniejszy rajd na świecie.

Rewelacyjnie spisała się dzisiaj załoga Krzysztof Hołowczyc/Konstantin Żilcow, która ukończyła ostatni etap Rajdu Dakar na 2. miejscu. Olsztyński kierowca przegrał na mecie z Ginielem De Viiliers zaledwie o 23 sekundy. Na trzecim miejscu uplasował się Hiszpan Nani Roma, który ostatecznie wygrał tegoroczny Rajd Dakar.

Drugie miejsce w klasyfikacji końcowej zajął Francuz Stéphane Peterhansel. Trzecia pozycja na podium przypadła dla Katarczyka Nassera al-Attiyah.

Najwyżej sklasyfikowanym polskim reprezentantem został Rafał Sonik, który startował w rajdzie quadem. W swoim szóstym starcie w tej imprezie Sonik zajął drugie miejsce. Dotychczas dwa razy był trzeci, raz czwarty i raz piąty.

Doskonale zaprezentowali się także Marek Dąbrowski i Jacek Czachor. Duet Orlen Team zajął ostatecznie siódmą lokatę w klasyfikacji generalnej. W pierwszej dziesiątce zabrakło miejsca dla Adama Małysza. Były skoczek narciarski pilotowany przez Rafała Martona zajął ostatecznie 13. miejsce.

Dakar nigdy nie jest łatwy ale tegoroczna edycja należała do najtrudniejszych w jakich brałem udział. Dużo bardzo długich odcinków trudnych technicznie i nawigacyjnie. Cieszę się, że dojechaliśmy na metę z 6. czasem, biorąc pod uwagę nasze liczne przygody. Oczywiście jest pewien niedosyt, każdy przyjeżdża na Dakar po to aby przynajmniej stanąć na podium, ale taki jest ten rajd- nieprzewidywalny, nie można z góry niczego zakładać.

Po zeszłorocznym wypadku starałem się jechać równym tempem, rozsądnie, nie szarżować. Kończymy Dakar na mocnej 6. pozycji. Jestem bardzo dumny z doskonałych wyników Poland National Team. Nawet mnie zadziwił mój uczeń Martin Kaczmarski. To genialny debiut a z roku na rok Martin będzie coraz lepszy.

Dziękuję wszystkim kibicom za wsparcie, do zobaczenia już w Polsce! powiedział na mecie rajdu reprezentant Lotto Team Krzysztof Hołowczyc.