Kolejne zmiany na kolei. Również w przewozie rowerów

Kolejne zmiany na kolei. Również w przewozie rowerów

- Kategoria: Wiadomości
0

pociag-impuls

Setki milionów euro inwestowane z funduszy europejskich w polską kolej dają efekty. Poseł Jacek Protas otrzymał informację o postępie w realizacji projektu taborowego spółki Intercity. Dotyczy on tras z regionu w kierunku Trójmiasta i Poznania. Poseł pyta też o poprawę obsługi turystów, którzy w kolejową podróż chcą zabrać ze sobą rower.

Jak informuje spółka do obsługi tras Szczecin–Trójmiasto–Elbląg-Olsztyn–Białystok oraz Wrocław/Zielona Góra–Poznań–Olsztyn–Białystok przekazała w ostatnim czasie około 30 gruntownie zmodernizowanych wagonów. Kolejna dostawa 39 wagonów przewidziana jest na ten rok, jednak połowa z nich posłuży obsłudze połączenia do Suwałk i Białegostoku nie przez region, tylko przez Warszawę. Kolejne nowocześniejsze wagony dostarczone będą w 2020 roku.

Już kilka lat temu jako władze województwa wiedzieliśmy, że obecna perspektywa unijna 2014-2020  oznaczać będzie rewolucję dla regionalnej kolei. Tak przez poprzedni rząd zostały wynegocjowane i zaplanowane fundusze europejskie – mówi poseł Jacek Protas. – Teraz jako parlamentarzysta bacznie śledzę wszystkie projekty i stan ich realizacji. Drugiego tak dużego strumienia dotacji region już nie otrzyma. Trzeba wykorzystać jak najlepiej ten okres, aby poprawić stan infrastruktury, odnowić tabor i dworce.

W ostatnich tygodniach poseł interweniował m.in. w sprawie budowy olsztyńskiego dworca, opóźnień PKP PLK przy przetargu na odnowę linia Gutkowo-Braniewo, czy też wpisania do programu kolejowego łącznika z Mazowszem – linii Wielbark- Chorzele. Odcinek Chorzele-Ostrołęka modernizować chce marszałek woj. mazowieckiego. Pisma z pytaniem o plany inwestycyjne otrzymały spółki Intercity i Przewozy Regionalne.

Poseł zapytał także,  jak realizowane projekty wpłyną na zwiększenie ilości miejsc przeznaczonych do przewozu rowerów.  Choć przewoźnik nie potrafił odpowiedzieć jak sytuacja kształtować się będzie w najbliższym, letnim rozkładzie jazdy, to deklaruje, że do końca 2020 roku każdy skład wyposażony będzie w nowy typ wagonu COMBI, w którym przewidziano montaż co najmniej 6 wieszaków na rowery.

To bardzo ważne, aby poprawę odczuli turyści przybywający do naszego regionu. Szybsza podróż i udogodnienia, związane choćby z przewozem rowerów, mogą przysporzyć województwu sporo nowych gości. Turystyka rowerowa będzie się u nas rozwijać. To m.in. efekt Green Velo  – podkreśla poseł.

Interpelacja i odpowiedź: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=28677
Informacje o projektach taborowy: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/intercity-dzieki-dofinansowaniu-ze-srodkow-europejskich-zakupi-i-zmodernizuje-wagonow-i-lokomotywy.html
Informacje o projekcie COMBI: http://www.inforail.pl/taborowe-nowosci-pkp-intercity-wagon-combi_more_78293.html
Źródło: Biuro Posła Jacka Protasa

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Ukradł koparkę i spowodował nią kolizję. Odpowie za krótkotrwałe użycie pojazdu, kolizję i kradzież

Policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca gminy Korsze, który bez