Jak wybrać ubezpieczenie górskie?

Jak wybrać ubezpieczenie górskie?

- Kategoria: Polecane artykuły
0

ubezp-gorskie

Wyjazd w góry to jedna z preferowanych przez Polaków form aktywnego wypoczynku. Skupiamy się głównie na kwestiach takich jak transport i noclegi oraz skompletowanie niezbędnego sprzętu. Nie powinniśmy również zapominać o wykupieniu ubezpieczenia – w górach jest ono bardziej potrzebne, niż się nam wydaje.

Temat górskich wypraw wzbudza w społeczeństwie wiele emocji i kontrowersji – zwłaszcza w kontekście akcji ratowniczych w wysokich górach. Jak wiadomo, koszty takich przedsięwzięć są bardzo wysokie – trwają nieustanne debaty o tym, kto ma je ponosić. Przy tej okazji często wypływa na wokandę kwestia ubezpieczeń. Trzeba pamiętać o dwóch ważnych sprawach: po pierwsze – ubezpieczenie górskie nie jest tym samym co ubezpieczenie turystyczne, po drugie – każda osoba wybierająca się w góry powinna posiadać odpowiednią polisę. W górach może zdarzyć się dosłownie wszystko – upadek z wysokości, nagłe zachorowanie, zabłądzenie, spadający kamień powodujący wypadek itp. Raczej nie ma opcji, aby do poszkodowanego wysłać karetkę – zwykle niezbędne jest użycie śmigłowca. To wszystko generuje ogromne koszty, nie wspominając o szkodach, jakich doznaje ofiara zdarzenia.

 

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) w polisie górskiej

 

Przy wyborze ubezpieczenia górskiego trzeba mieć na względzie kilka istotnych kwestii. Nie bez znaczenia jest to czy planujemy wyjazd krajowy, czy zagraniczny. Jeśli jest to pierwsza opcja, wówczas to z budżetu państwa pokrywane są koszty ratownictwa, akcji poszukiwawczej i leczenia. W związku tym na wyjazd krajowy ubezpieczenie kosztów leczenia nie jest nam potrzebne. Co innego, gdy wybieramy się zagranicę – wówczas KL są obowiązkowym elementem polisy. Na sumie tego ubezpieczenia nie warto oszczędzać, jeżeli z własnej kieszeni nie chcemy ponosić częściowych kosztów np. transportu medycznego do Polski, który jest bardzo drogi. Transport z Włoch wyceniany jest na ok. 40 tys. zł, z Norwegii – na ok. 37 tys. zł,  z Austrii – na ok. 25 tys. zł, ze Stanów Zjednoczonych – na ok. 250 tys. zł. Do tego dochodzą jeszcze koszty leczenia za granicą – one także do niskich nie należą. Im zatem wyższa suma ubezpieczenia KL, tym lepiej.

 

Ważne elementy polisy górskiej

 

Oprócz odpowiednio wysokiej sumy ubezpieczenia kosztów leczenia na dobrą polisę górską powinny składać się:

  • pakiet assistance,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
  • ubezpieczenie NNW,
  • ubezpieczenie sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka,
  • ubezpieczenie sprzętu.

Przed zawarciem umowy bezwzględnie zapoznajmy się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Każde towarzystwo ubezpieczeniowe we własnym zakresie definiuje takie pojęcia jak np. nieszczęśliwy wypadek czy sport ekstremalny/wysokiego ryzyka etc. W OWU znajdziemy katalog wykluczeń z ochrony ubezpieczeniowej – są to sytuacje, kiedy ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności i nie wypłaca odszkodowania. Tutaj także sprawdzimy, do jakiej wysokości zadziała polisa – niezmiernie trudno znaleźć oferty zapewniające ochronę powyżej 6000 m n.p.m.

 

Gdzie znaleźć najlepszą polisę?

 

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na zaopatrzenie się w atrakcyjną polisę górską jest znalezienie jej przez internet. Wystarczy uruchomić porównywarkę ofert, aby po kilkunastu minutach stać się właścicielem ubezpieczenia. Wspomniane narzędzie jest darmowe i proste w obsłudze. Porówywarki mają wiele zalet. Pozwalają w krótkim czasie uzyskać informacje na temat propozycji różnych towarzystw, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nasz wybór będzie świadomy i przemyślany. Nie istnieje uniwersalna polisa górska – najlepsze ubezpieczenie to takie, które odpowiada indywidualnym potrzebom i wymogom. Czy jest ono drogie? Wbrew pozorom nie. Przypuśćmy, że wybieramy się na tydzień do Austrii z zamiarem uprawiania sportów ekstremalnych – do nich zwykle zaliczana jest wspinaczka górska. Najtańszy wariant ubezpieczenia kosztuje ok. 30 zł, a najdroższy – ok. 200 zł.

 

Czy EKUZ wystarczy?

 

Na okoliczność wyjazdu do któregoś z państw zrzeszonych w Unii Europejskiej czy w EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria) warto mieć ze sobą EKUZ Koszalin. Dokument ten obowiązuje tylko na terenie powyższych krajów, lecz w ograniczonym zakresie. Uprawnia do dostępu do podstawowych świadczeń medycznych w publicznych placówkach służby zdrowia mających podpisane umowy z odpowiednikiem polskiego NFZ – korzystamy z nich na takich samych zasadach, jak obywatele danego państwa, co nierzadko oznacza konieczność ponoszenia częściowych dopłat do leczenia. Pamiętajmy, iż EKUZ nie pokrywa kosztów ratownictwa, akcji poszukiwawczej i transportu medycznego do Polski. Dlatego na zagraniczny wyjazd w góry Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może okazać się niewystarczająca – lepiej nie ryzykować i kupić polisę.

 

Podsumowanie

 

Podstawą udanego wyjazdu w góry jest bezpieczeństwo. O wiele rzeczy w tym obszarze jesteśmy w stanie zatroszczyć się sami – kupując stosowne ubezpieczenie. Nie mamy w stu procentach wpływu na to, co się nam przytrafi, a nieoczekiwane zdarzenie może przysporzyć nam poważnych problemów finansowych. Do tematu organizacji górskiej wyprawy podchodźmy zatem odpowiedzialnie.

Artykuł sponsorowany

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Ruszyła rezerwa wykonania

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego podzielił pierwsze środki z tzw.