Jak wybrać router? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Jak wybrać router? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

- Kategoria: Polecane artykuły
0

1017080488

Router pozwala cieszyć się niezakłóconym, bezprzewodowym dostępem do sieci Wi-Fi w całym domu. Jednak wybór odpowiedniego modelu routera może niektórym przysporzyć pewnych trudności. Czym tak właściwie jest router i który najlepiej wybrać, by wszyscy domownicy mogli swobodnie korzystać z internetu?

Bezprzewodowy router jest urządzeniem, które pozwala połączyć się z internetem w sieci lokalnej przy użyciu dowolnych urządzeń, między innymi komputera, smartfona czy tabletu. Router dzieli sygnał internetowy, nadając osobny adres IP każdemu urządzeniu, które jest podłączone w sieci lokalnej. To, jaki model routera wybierzemy, w znacznym stopniu determinuje szybkość działania internetu, a co za tym idzie – komfort korzystania z sieci.

Router a typ łącza

Poszukując routera bezprzewodowego, najważniejszą kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, jest typ łącza, z którym będziemy łączyć urządzenie. Choć niektóre modele tych urządzeń obsługują łącza każdego rodzaju, z reguły wybór routera należy uzależnić od tego, kim jest dostawca internetu.

Operatorzy telewizji kablowej, na przykład UPC, oraz w przypadku sieci osiedlowych, internet doprowadzany jest za pomocą przewodu Ethernet. W takiej sytuacji potrzebny nam będzie router z wejściem WAN typu RJ-45. Jeśli korzystamy z usług operatora telekomunikacyjnego, takiego jak Netia, kiedy do podłączenia sieci używany jest kabel telefoniczny, konieczny jest router z wejściem typu R-11 i zintegrowanym modemem ADSL. Z kolei jeśli naszym dostawcą internetu ma zostać operator telefonii komórkowej, najlepszym rozwiązaniem będzie router bezprzewodowy 3G, 4G lub LTE.

521452951

Częstotliwość pracy routera

Większość dostępnych na rynku routerów pracuje w częstotliwości 2,4 GHz. To zazwyczaj w zupełności wystarczająca wartość, jednak jeśli mieszkamy w bloku lub pracujemy w dużym biurze, co wiąże się z dużą liczbą dostępnych sieci Wi-Fi, może dojść do przeciążenia pasma, a w rezultacie do spowolnienia transferu.

Jeśli jest to dla nas uciążliwe, kupując router warto zdecydować się na model obsługujący częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz. To najprostszy sposób na zwiększenie przepustowości, a tym samym szybsze połączenie z siecią.

745536685

Standard Wi-Fi w routerze

Kolejny aspekt, na jaki należy zwrócić uwagę podczas wyboru routera, to standard Wi-Fi, w jakim będzie pracować urządzenie. Oferowane na rynku modele pracują w kilku różnych standardach, a to od nich zależy, jaka będzie maksymalna przepustowość routera.

Jeśli poszukujemy urządzenia, który zapewni nam niezawodne połączenie do codziennych zastosowań, bardzo dobrą propozycją będzie model pracujący w standardzie 802.11n. Przy częstotliwości 5 GHz przepustowość może wynosić nawet 300 Mb/s, natomiast przy modelu pracującym w częstotliwości 2,4 GHz – około 150 Mb/s. Jeśli te wartości nie są zadowalające, możemy zdecydować się na router wyprodukowany w standardzie 802.11ac, gdzie prędkość transferu wynosi nawet do 1 Gb/s.

Artykuł sponsorowany

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Ruszyła rezerwa wykonania

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego podzielił pierwsze środki z tzw.