Polecane artykuły

Jak wybrać kredyt hipoteczny – na co zwrócić uwagę? Praktyczny poradnik

Bez zaciągnięcia kredytu hipotecznego trudno jest zrealizować w dzisiejszych czasach zakup mieszkania lub domu, zwłaszcza że ceny większych nieruchomości w dużych miastach sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych. Dodatkowo, ciągłe wynajmowanie mieszkania nie ma sensu, bo w tym czasie można by było spłacać własny kredyt.

Tym samym kredyty hipoteczne można śmiało uznać za jedne z niewielu zobowiązań, które warto zaciągnąć. Nie oznacza to jednak, że wszystkie oferty banków są atrakcyjne, ponieważ różnice w oprocentowaniu, odsetkach i innych kosztach mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali całego kredytu. Sprawdź zatem, jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny.

Jak przygotować się do rozmowy z bankiem?

Zanim zaciągniesz kredyt hipoteczny, powinieneś dokładnie przemyśleć zakup, sprawdzić szczegóły oferty oraz upewnić się, że wybrana przez ciebie nieruchomość na pewno odpowiada twoim potrzebom. Kredyty hipoteczne zaciągane są na 20 do 30 lat, a w tym czasie może się wydarzyć naprawdę wiele. W celu zwiększenia swojego komfortu niektórzy klienci decydują się wykupić ubezpieczenie od utraty pracy. Zwiększy to coroczne koszty, ale w razie utraty pracy zapewni dostęp do pieniędzy, które będziesz mógł wykorzystać do opłacenia rat.

Przed odwiedzeniem banku dobrze jest zrobić porządek ze swoimi finansami. Pierwszym krokiem powinno być spłacenie pożyczek i rat, które mogą obniżać twoją zdolność kredytową. Nie należy również dopuszczać do wystąpienia opóźnień w spłatach, gdyż mogą być źle postrzegane przez analityków decydujących o przyznaniu kredytu. Wiele osób ma obawy przed podpisaniem umowy o taki kredyt, gdyż nie mają wiedzy na temat finansów. Nie wiedzą, czym właściwie jest WIBOR i LIBOR (stopa procentowa wpływająca na RRSO kredytów), jak na wysokość raty wpływają stopy procentowe oraz ile powinna wynieść marża. Na szczęście nie musisz samodzielnie analizować czy przedstawiona oferta jest atrakcyjna. Zamiast tego możesz skorzystać z rankingu, który zawiera atrakcyjne oferty. Wszystkie parametry kredytu, które są istotne z punktu widzenia klienta, są w nim zazwyczaj porównane w czytelnej tabeli.

Ranking najlepszych ofert kredytów mieszkaniowych

Dzięki takim informacjom jak wysokość RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania) klient od razu widzi czy dana oferta jest atrakcyjna na tle innych propozycji. Oprócz wysokości prowizji, terminu spłaty i innych informacji, przy ofertach znajdują się również ich zalety. Może to być na przykład obniżona marża, możliwość zawieszenia spłaty lub brak opłat za wcześniejszą spłatę. Aktualny ranking możesz znaleźć na stronie www.darmopozyczka.pl/kredyt-hipoteczny-ranking/, skąd od razu przejdziesz do wniosku o kredyt w wybranym przez przez siebie banku. Dla zapewnienia sobie komfortu możesz sprawdzić, czy dla wybranej oferty dostępna jest karencja. Chodzi o tymczasowe zawieszenie spłaty. Taka opcja przydaje się wtedy, gdy rośnie WIBOR lub ktoś ma inne wydatki.

Małżeństwo podczas przeprowadzki do mieszkania - kredyt hipoteczny

Przewaga zakupu mieszkania nad wynajmem

Część osób rezygnuje z zaciągnięcia kredytu i przez wiele lat wynajmuje od kogoś mieszkanie, aby w końcu samemu odłożyć odpowiednią kwotę. Chociaż takie podejście pozwala zaoszczędzić na odsetkach, to od wielu lat kredyty mieszkaniowe uważane są za najtańszy pieniądz na rynku. Tym samym ich oprocentowanie – zwłaszcza w porównaniu z innymi pożyczkami – jest na bardzo niskim poziomie. Pożyczenie pieniędzy od banku na zakup domu lub mieszkania nie musi być złym pomysłem, o ile klient skorzysta z atrakcyjnej oferty. Warto zdać sobie sprawę z tego, że 10-15 lat wynajmowania mieszkania od kogoś przełożyłoby się na spłacenie połowy własnego kredytu.

Mieszkanie na kredyt jako inwestycja

Kredyt hipoteczny to świetne rozwiązanie nie tylko wtedy, gdy chce się zrealizować własne potrzeby mieszkaniowe. Dobra zdolność kredytowa przekłada się na możliwość łatwego zaciągnięcia większego kredytu. Niektórzy wykorzystują to do zakupu nieruchomości na wynajem. Dzięki temu w każdym miesiącu mają zapewniony stały dochód. Nawet jeżeli po opłaceniu kredytu i kosztów związanych z eksploatacją nie zostanie ci za wiele z pieniędzy pobieranych w ramach czynszu, to po spłaceniu całego kredytu będziesz miał własną nieruchomość. Warto również pamiętać, że większość nieruchomości w dużych miastach z każdym rokiem zyskuje na cenie.

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Pytaniem, które zadaje sobie wielu kredytobiorców, jest to czy w praktyce opłaca się nadpłacać kredyt mieszkaniowy. Jeden z koronnych argumentów przemawiający przeciwko nadpłacaniu dotyczy stóp procentowych. Przyjęło się, że od lat stopy procentowe są na niskim poziomie, dzięki czemu realne RRSO wielu kredytów wynosi od 2 do 5 procent.

Tym samym istnieje duża szansa, że zainwestowanie w coś pieniędzy przeznaczonych na nadpłatę pozwoli wygenerować większe zyski. Pamiętaj jednak, że przy inwestowaniu równie dobrze można stracić pieniądze, a regularne nadpłacanie kredytu pozwala skrócić okres kredytowania. Tym samym w krótszym czasie mieszkanie stanie się twoją własnością, a ty nie będziesz musiał każdego miesiąca płacić raty kapitałowo-odsetkowej. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: www.darmopozyczka.pl/nadplata-kredytu-hipotecznego

Kredyt mieszkaniowy czy pożyczka hipoteczna? Podobieństwa i różnice

Pożyczka hipoteczna jest innego rodzaju produktem niż standardowy kredyt hipoteczny. To, co łączy oba produkty to fakt zapisania informacji o zadłużeniu w dziale IV księgi wieczystej zastawionej nieruchomości. Dodatkowo, w przypadku każdego z zobowiązań nie unikniemy obowiązkowej wyceny nieruchomości. Różnic jest więcej, a wśród nich możemy wymienić:

  • wyższe oprocentowanie pożyczki hipotecznej, ze względu na dowolność wydatkowania pieniędzy – wszelkie kredyty co do zasady muszą być spożytkowane na konkretny cel
  • krótszy okres kredytowania dla pożyczki hipotecznej – zazwyczaj maksymalnie 15-20 lat, podczas, gdy kredyty mieszkaniowe mogą być udzielone nawet na 35 lat,
  • brak ubezpieczenia pomostowego w przypadku pożyczki.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się chociażby tutaj: www.darmopozyczka.pl/pozyczka-hipoteczna-a-kredyt-mieszkaniowy/

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*