Polecane artykuły

Jak uczyć się języka w domu? 5 porad

Coraz więcej osób uczy się języków obcych widząc jak wielkie ma znaczenie władanie wieloma językami. Nie wszyscy mają jednak możliwości nauki zorganizowanej poza domem, są też osoby preferujące naukę bez wychodzenia z domu. Każdy sposób zdobywani i utrwalania wiedzy ma swoich zwolenników. Żeby nauczyć się jeżyka obcego wcale nie musimy chodzić na zorganizowany kurs językowy, ani do szkoły.

Poznajcie 5 porad jak uczyć się w domu by było to efektywne

Na rynku dostępne są bowiem rozliczne formy nauki grupowej, indywidualnej tak stacjonarnie jak i online, czy też wyjazdowo. Nauka języka obcego możliwa jest również w warunkach domowych, co więcej nie musi być to proces samodzielnej nauki. Model nauki może być różny i mimo że nie brakuje eksperymentatorów z nauką poprzez zanurzenie, filmy, czy literaturę, to klasyczny system nauki z ćwiczeniami gramatycznymi, wkuwaniem słownictw i konwersacjami jest najbardziej skutecznym i popularnym. By przyniosła oczekiwane efekty warto jest wiedzieć jak ją zorganizować. Do nauki należy się przygotować odpowiednio i mimo, iż technicznie każdy może się uczyć w domu, to w praktyce nie wszystkim ten system nauki sprzyja.

Dla części osób jest niewygodny z uwagi na brak samodyscypliny, czy też samotność w nauce. Jeżeli jednak z różnych przyczyn nie możemy realizować nauki w inny sposób i wybraliśmy naukę w domu to winniśmy zgłębić ten temat. Skorzystać bowiem możemy z pomocy korepetytorów i lektorów online, jak również umówić się na stacjonarne lekcje języka w swoim domu. Jak zatem zacząć naukę i na co zwrócić uwagę? Po pierwsze winniśmy zadbać o własną motywacje do nauki, wiarę w swoje możliwości. To częsty problem, zwłaszcza gdy mamy słomiany zapał do nauki, który szybko z nas uchodzi. Czasem winę ponosi pierwsza porażka, czasem brak wsparcia wśród bliskich, trudne warunki do nauki itp. Wbrew pozorom nauka w domu nie zawsze jest wygodna. Wystarczy, że w domu nie mamy dostępu do dobrze oświetlonego biurka, przy którym możemy zająć odpowiednią pozycję do nauki, a uczyć się nam może trudno.

Także elementy rozpraszające mogą nam utrudnić zdobywanie wiedzy, chociaż z drugiej strony cztery ściany własnego domu buduj poczucie pewności siebie i bezpieczeństwa umacniając motywację. Po drugie powinniśmy zidentyfikować potrzeby edukacyjne, jak i określić obiektywny poziom możliwości edukacyjnych,  a następnie przygotować plan nauki rozłożony w czasie, wraz z oznaczeniem celu głównego. To kluczowe zadanie, od którego zależy zadowolenie z nauki i wymierny efekt. Wiedząc po co się uczymy, czego konkretnie mamy zamiar się nauczyć i jak się tego mamy zamiar nauczyć oraz kiedy i gdzie pomaga w organizacji i kontroli postępów. Mając jasno określony cel nauki na przykład języka angielskiego od podstaw do poziomu A2 w kwartał będzie nam prościej osiągnąć cel, jeżeli w sytuacji, gdy naszym założeniem będzie nauka języka, bez wdawania się w szczegóły.

Nauka w domu wymaga autostymulacji i autokontroli!

Dzięki stałemu monitoringowi pracy i wzmocnieniu motywacji wiemy ile już za nami, a ile jeszcze przed nami.

Bez wątpienia istotny jest dobór źródeł wiedzy, pomocy dydaktycznych i w miarę potrzeb nauczyciel, wsparcia lektora, czy też native speaker celem odbyci konwersacji. Wbrew pozorom nie jest to wszystko tak proste, na jakie się wydaje patrząc całkiem z boku. W internecie mamy dostęp do niezliczonej ilości materiałów darmowych i odpłatnych. Łatwy dostęp do źródeł jak filmy, nagrania audio, media, również społecznościowe umożliwiają obcowanie z żywym językiem, nie tylko ćwiczeniami i czytankami podręcznikowymi. Ciekawymi pomocami s interaktywne kursy i platformy learningowe, w tym aplikacje mobilne do nauki języków. Dzięki ich różnorodności możemy wybrać te, które nam się najbardziej podobają wizualnie, odpowiadają merytorycznie i są pomocne. To nieoceniony plus w nauce języka. Dodatkowo warto podkreślić, iż nie musząc ruszać się z domu, sprzed komputera, telefonu możemy szlifować język rozmawiając na forach, Facebooku, w blogach, czy przez Skype (angielski przez skype). Dołączając do społeczności międzynarodowych możemy uczyć się od innych i z innymi, a uczyć się możemy nie tylko stricte język, ale poprzez zgłębianie hobby doskonalić język obcy.

Elementem wzmacniającym w nauce może być pomoc i wsparcie lektora. Najczęściej jest to element weryfikujący i najbardziej obiektywny, mobilizujący, wpływający na własne poczucie satysfakcji i wartości.

Zwykle pomoc ta nie jest bezinteresowna. O ile konwersacje z native speakerami można zorganizować bezpłatnie, to w przypadku korepetycji i konsultacji z lektorami winniśmy uwzględnić koszty nauki. Czasem można je zminimalizować korzystając z korepetytorów początkujących, bez wysokich kwalifikacji itp. Co ważne nie cena zajęć, ani kwalifikacje są istotne, ale jakość nauki i podejście do nauki, wspólna relacja i wzajemne zrozumienie. Często również znaczenie ma elastyczność i dyspozycyjność nauczyciela względem potrzeb ucznia, jego kreatywność, otwartość jak i wspólne zainteresowania. Tak przygotowani do nauki nie możemy odnieść porażki, a tylko sukces edukacyjny, który winien być dla nas celem nadrzędnym.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*