II Festiwal Balonowy w Dywitach

II Festiwal Balonowy w Dywitach

fot. UG Dywityfot. UG Dywity

Darmowe loty balonami na uwięzi, katapulta ludzka, żyroskop, obserwacje słońca przez teleskop, czy prezentacja szybowca i zabawy ze spadochronem – to atrakcje II Festiwalu Balonowego w Dywitach, który odbędzie się w sobotę 24 czerwca na miejscowym stadionie. Gmina Dywity wraca balonowo-lotniczą imprezą do niezwykłej przeszłości naznaczonej historią sterowców.

Funkcjonujące w przeszłości lądowisko sterowców w Dywitach, hasło promocyjne „Gmina z polotem”, budowane obserwatorium astronomiczne z obrotową kopułą w Zespole Szkół w Dywitach, czy projekt „Akademia wysokich lotów” zobowiązują do kultywowania w nowoczesny sposób balonowo-lotniczych tradycji w Gminie Dywity. Dlatego już w najbliższą sobotę gmina zaprasza na drugą odsłonę Festiwalu Balonowego, która rozpocznie się o godz. 16.00 na stadionie komunalnym w Dywitach.

– To wydarzenie dla wszystkich osób kochających wolność, lotnictwo, astronomię i… dreszczyk emocji – mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity.

Podczas festiwalu na płycie dywickiego stadionu królować będą dwa balony, którymi będzie można odbyć darmowy lot na uwięzi na wysokość od 20 do 40 metrów. Jednorazowo do kosza będzie mogło wsiąść od 2 do 4 osób, w zależności od wagi. Jeśli dopisze pogoda to z możliwości obejrzenia Dywit z nowej, balonowej perspektywy kilkudziesięciu metrów  będzie mogło skorzystać nawet kilkaset osób. Dodatkowo kilka osób, które zwyciężą w konkursie zorganizowanym podczas imprezy będzie mogło w nagrodę odbyć lot widokowy nad Dywitami. Duża dawka adrenaliny towarzyszyć będzie też osobom, które zdecydują się wystrzelić z ludzkiej katapulty na elastycznych linach na wysokość nawet do 15 metrów w górę!

– Wrażenie po wyrzuceniu w górę jest niesamowite – przyznaje pani Agnieszka, która skorzystała z „ludzkiej procy” rok temu.

Na żyroskopie (astrotraining), który obraca się we wszystkich płaszczyznach będzie można doznać przeciążeń, jakie są udziałem astronautów, czy pilotów myśliwców. Dzięki współpracy z Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach na festiwalu będzie funkcjonowało stanowisko z trzema teleskopami, przez które będzie można dokładnie obejrzeć słońce. Na murawie zaprezentuje się też szybowiec Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego, będzie można zasiąść za jego sterami i wykonać pamiątkowe zdjęcie. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych, bo organizatorzy zaplanowali animacje, zabawy z prawdziwym spadochronem, czy malowanie buziek, a także stoisko z naturalnymi lodami, goframi i zabawkami. O fachowy komentarz na balonowo-lotniczej imprezie zadba  Michał Setlak z „Przeglądu Lotniczego”, który prowadzi pokazy lotnicze w całej Polsce.

Po zakończeniu festiwalu balonowego na taneczno-rozrywkową „Potańcówkę Sołecką pod Stodołą w Dywitach” zaprasza Sołtys i Rada Sołecka wsi Dywity (w godz. od 20.00-24.00). Będzie muzyka biesiadna, gry i konkurencje z nagrodami.

Organizatorem II Festiwalu Balonowego jest Gmina Dywity. Współorganizatorem jest Powiat Olsztyński, a partnerzy to:  Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach, Drukarnia Spręcograf, Aeroklub Warmińsko-Mazurski, Sołectwo Dywity, GOK Dywity.

Ważna informacja: jeśli pogoda nie pozwoli na start balonów w sobotę 24 czerwca, to loty  zostaną przeniesione na niedzielę 25 czerwca.   

festiwal-balonowy-dywity

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Strażacy OSP z nowym sprzętem

Zarząd województwa podzielił środki na wsparcie Ochotniczych Straży