Groził swojej konkubinie i dzieciom, że ich zabije. Został zatrzymany

Groził swojej konkubinie i dzieciom, że ich zabije. Został zatrzymany

- Kategoria: Na sygnale
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstuZdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Policjanci zatrzymali 33-letniego Mariusza G., który groził swojej konkubinie i dzieciom, że ich zabije. Mieszkaniec Olsztyna miał 4,5 promila alkoholu w organizmie. W tym konkretnym przypadku kobieta zdecydowała się złożyć zawiadomienie o przestępstwie znęcania. Wiele ofiar przemocy, nie umie podjąć tej decyzji latami. Dlatego policjanci apelują, jeżeli jesteś ofiarą przemocy domowej zgłoś to jak najszybciej.

Wczoraj około godziny 18.30 do oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zadzwoniła kobieta z prośba o pomoc. Z relacji jej wynikało, że około 12.00 do domu przyszedł pijany konkubent, który zaczął ją wyzywać i szarpać w obecności dzieci. Mężczyzna opuścił mieszkanie, lecz po kilku godzinach wrócił, jeszcze bardziej agresywny. Dobijał się do drzwi i krzyczał, że ich pozabija. 33-latek został zatrzymany przez policjantów. Mieszkaniec Olsztyna miał 4,5 promila alkoholu w organizmie. W tym konkretnym przypadku kobieta zdecydowała się złożyć zawiadomienie o przestępstwie znęcania. Wiele ofiar przemocy, nie umie podjąć tej decyzji latami. Dlatego policjanci apelują, jeżeli jesteś ofiarą przemocy domowej zgłoś to jak najszybciej. Nigdy nie jest za późno, by uwolnić się od oprawcy.

W chwili stwierdzenia bądź nawet przypuszczenia, że w danej rodzinie może występować przemocy, Niebieską Kartę może założyć kurator, pracownik socjalny, przedstawiciel oświaty, służby zdrowia, jak również policjant. Co ważne, odbywa się to bez zgody którejkolwiek ze stron. Gdy do oficera dyżurnego policji dzwoni osoba z prośba o interwencję domową, np. bo żona się awanturuje lub mąż codziennie przychodzi pijany i nie daje pieniędzy na życie, to w 99% przypadków funkcjonariusze zakładają Niebieską Kartę.

Wszczęcie tej procedury „Niebieskiej Karty” przez przedstawiciela jednego z pięciu uprawnionych z mocy ustawy do tego podmiotów uruchamia machinę, jaką jest Zespół Interdyscyplinarny i Grupa Robocza. W skład ich wchodzą przedstawiciele policji, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, oświaty, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. To oni ustalają termin spotkania na który zapraszają ofiarę przemocy. Po dokonaniu oceny sytuacji w rodzinie i w obecności tej osoby wypełniany jest formularz Niebieska Karta C.

Niestawiennictwo ofiary przemocy na spotkaniu grupy nie wstrzymuje prac grupy lub zespołu. Następnie ustalane jest kolejne spotkanie grupy, na które zapraszana jest osoba wobec, której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie. W obecności tej osoby wypełniany jest formularz Niebieska Karta D.

Jeżeli ofiarą przemocy w rodzinie jest dziecko, działania z jego udziałem powinny być prowadzone w miarę możliwości w obecności psychologa. Na spotkania zespołu lub grupy dziecko nie jest zapraszane. O sytuacji małoletnich ofiar przemocy zostaje poinformowany sąd rodzinny.

Zakończenie procedury możliwe jest jedynie w przypadku ustania przemocy w rodzinie, po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy albo rozstrzygnięciu o braku zasadności podejmowania działań.

Przepisy umożliwiają szybką i skuteczną izolację sprawców przemocy od osób pokrzywdzonych. Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (dz. U. Nr 125, poz. 842). wprowadziła nowe środki ochrony osób pokrzywdzonych.

Oprócz tymczasowego aresztowania, które stosowane jest coraz częściej przez sądy, prokurator może nakazać sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Środek ten jest orzekany z urzędu lub na wniosek policji. Istnieje również możliwość orzeczenia zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej.

Jeżeli jesteś ofiarą przemocy domowej, skorzystaj z praw ci przysługujących.

Źródło: KMP Olsztyn (MP)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Koronawirus: Kolejny rekord zakażeń w Polsce i w naszym województwie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (08.08) o 843 nowych