Wiadomości

Godzina dla Ziemi. Co zgaśnie w Olsztynie?

Już w sobotę 19 marca, o godzinie 20:30 odbędzie się kolejna odsłona akcji „Godzina dla Ziemi”. Ta największa inicjatywa społeczna już dziewiąty raz zjednoczy setki milionów ludzi na całym świecie.

Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Godzina dla wilka”. Negatywny wizerunek wilka w świadomości Polaków i ujawnione ostatnio przypadki odstrzału tego chronionego gatunku wpłynęły na to, że 9. edycję Godziny dla Ziemi WWF dedykuje właśnie tym zwierzętom. Dziś, w naszym kraju żyje, jedynie około 1000 osobników tego gatunku. Te dumne i wolne zwierzęta giną z powodu ludzkiej niechęci, strachu i chęci zysku. Wbrew powszechnej opinii nie są one zagrożeniem dla człowieka. Dlatego celem tegorocznej kampanii jest wzrost społecznej akceptacji i świadomości na temat konieczności ochrony wilka.

Poparcie dla ochrony tego gatunku w Polsce można wyrazić poprzez symboliczne dołączenie do wilczej watahy  na stronie www.godzinadlaziemi.pl i dołączenie do tych, którzy uważają, ze wilka w Polsce należy chronić.

Olsztynianie wyli dla watahy na staromiejskim rynku 5 marca br. (relacja TUTAJ).

Tradycyjnie do akcji można włączyć się poprzez zgaszenie światła na jedną godzinę. W zeszłym roku oficjalnie do akcji w Polsce przyłączyła się liczba prawie 70 miejscowości. Łącznie na całym świecie wśród osób zaangażowanych w to niezwykłe wydarzenie znaleźli się mieszkańcy w 172 państwach świata – 10 400 zabytków i pomników wyłączyło światła.

W sobotę, 19 marca, o godz. 20.30 w Olsztynie zgaśnie oświetlenie ratusza, Placu Jana Pawła II, Wysokiej Bramy, kościołów (św. Jakuba, św. Józefa, Serca Jezusowego, Matki Boskiej Różańcowej, dawnego Garnizonowego) oraz Obserwatorium Astronomicznego.

Choć to symboliczna akcja, to wcale nie symboliczne są działania władz Olsztyna. Od kilku lat konsekwentnie modernizujemy uliczne i parkowe oświetlenie.

– W wielu miejscach zainstalowane są już nowoczesne lampy LED-owe – przypomina pełnomocnik Prezydenta Olsztyna ds. Gospodarki i Infrastruktury Elektroenergetycznej, Karol Więckowski. – Natężenie światła jest regulowane ze względu na natężenie ruchu. Jeśli w pobliżu nie ma pieszych, rowerzystów albo pojazdów, lampy przygasają do minimalnych wartości. To pozwala nam ograniczyć zużycie prądu nawet do 70 procent.

Nowoczesne rozwiązania są zastosowane mi.in. w parkach Centralnym i Podzamczu, wzdłuż wyremontowanych lub wybudowanych ulic, w części Zatorza, przy jez. Ukiel. Pracujemy nad tym, by w kolejnych latach następne części naszego miasta również oświetlane były w sposób jak najbardziej ekologiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*