Gminne autobusy z Dywit można śledzić w Systemie Informacji Pasażerskiej

Gminne autobusy z Dywit można śledzić w Systemie Informacji Pasażerskiej

- Kategoria: Wiadomości
0

fot. UG Dywityfot. UG Dywity

Dywity jako jedna z pierwszych gmin wiejskich w Polsce korzysta z systemu informacji pasażerskiej w komunikacji gminnej na liniach D1, D2 i D3. Dzięki temu pasażerowie mają możliwość monitorowania pojazdu online. Wszystkie autobusy gminne są wyposażone w komputery pokładowe i elektroniczne tablice kierunkowe.

System Informacji Pasażerskiej  administrowany przez ZDZiT w Olsztynie, jest już dostępny dla pasażerów linii gminnych D1, D2 i D3, które dowożą mieszkańców Gminy Dywity z oddalonych wsi do przystanków przesiadkowych w Dywitach i Słupach, gdzie mogą się oni przesiąść do linii podmiejskich 108, 110 i 112 i dojechać do Olsztyna lub z niego wrócić. Autobusy linii gminnych zostały też  wyposażone w  komputery pokładowe oraz tablice kierunkowe. We wrześniu trwały próby techniczne i kalibrowanie sprzętu.

– Możemy powiedzieć, że wdrożenie techniczne mamy za sobą – mówi Krzysztof Zienkiewicz, który w Urzędzie Gminy Dywity zajmuje się transportem.  – Przy okazji słowa podziękowania należą się specjalistom z Wydziału Przewozów Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Co daje nam SIP? Najważniejszą funkcją jest możliwość  monitorowania położenia pojazdu online.  Dzięki temu pasażerowie, którzy mają dostęp do mobilnego, czy stancjonarnego Internetu wiedzą, czy autobus jedzie punktualnie, czy może się spóźnia. To bardzo ważne szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

– Daje nam to również jako organizatorowi komunikacji gminnej możliwość kontrolowania przewoźnika pod kątem realizacji  wszystkich zamówionych połączeń – mówi Daniel Zadworny, zastępca wójta Gminy Dywity.

Wchodząc na stronę  http://www.sip.zdzit.olsztyn.eu/  wybieramy nr linii np. D-1 oraz kierunek.  Po zaakceptowaniu wyświetla się nam trasa oraz lokalizacja autobusu z aktualnym czasem odjazdu (oczywiście jeżeli  autobus jest na trasie). Dlaczego Gmina Dywity wprowadziła SIP na swoich liniach gminnych?  Pasażerowie korzystający z linii nr 108,110 i 112 już znają możliwości systemu i zalety jakie on posiada.

– Uruchamiając linie D1,D2 i D3 postanowiliśmy korzystać z gotowych, sprawdzonych i nowoczesnych rozwiązań w zakresie komunikacji publicznej – podkreśla Daniel Zadworny.  – Możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy jedną z pierwszych gmin wiejskich w Polsce, która korzysta z systemu informacji pasażerskiej w komunikacji gminnej. Warto zaznaczyć, że  duża cześć kursów jest skomunikowana z autobusami podmiejskimi.

Funkcjonowanie nowoczesnej komunikacji publicznej na coraz wyższym poziomie, to dobry przykład współpracy aglomeracyjnej między Olsztynem i Gminą Dywity. Warto podkreślić, że gmina na funkcjonowanie całej komunikacji, a więc zarówno linii podmiejskich, linii gminnych i dowóz dzieci do szkół wydaje rocznie około 1,6 mln zł.

Źródo: UG Dywity

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Podium dla olsztyniaka na Węgrzech w Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Polski połączonych z Pucharem Europy

Podobnie jak w każdej innej dyscyplinie sportowej na