Gmina Dywity stara się o środki rządowe na budowę nowego ośrodka zdrowia

Gmina Dywity stara się o środki rządowe na budowę nowego ośrodka zdrowia

- Kategoria: Wiadomości
0

zoz-dywity-wizualizacja (1)

Władze gminy Dywity mocno wierzą, że pojawiła się duża szansa na budowę nowej siedziby Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dywitach. 

– Złożyliśmy wniosek o uzyskanie środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego – mówi wójt Daniel Zadworny. – Ubiegamy się o kwotę 5,6 mln zł na budowę i wyposażenie nowoczesnego gminnego ośrodka zdrowia w Dywitach.

Wniosek o pozyskanie środków na budowę nowej siedziby Gminnego Ośrodka Zdrowia został złożony 30 września do Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego za pośrednictwem Artura Chojeckiego, wojewody warmińsko-mazurskiego.

– Liczymy na przychylność wojewody oraz pana premiera Mateusza Morawieckiego – mówi wójt Daniel Zadworny.

SGZOZ w Dywitach z filią w Tuławkach jako jeden z nielicznych na terenie naszego województwa prowadzony przez gminę wiejską, dzięki swojej strukturze daje gwarancje świadczenia usług w zakresie ochrony zdrowia również podczas stanów zagrożenia jak np. stan pandemii COVID-19.

– Nasz wniosek wpisuje się w przyjętą strategią walki z COVID-19 polegającą na wdrożeniu lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do systemu testowania pacjentów jako najważniejszego elementu walki z pandemią – uważa wójt Daniel Zadworny. – Inwestycja w ochronę zdrowia we wskazanym zakresie będzie miała wpływ na ograniczenie skutków pandemii.

Co zaplanowano w nowym ośrodku?

Warto podkreślić, że w tej chwili z usług GOZ w Dywitach i placówki w Tuławkach korzysta około 6 tys. osób, a więc połowa mieszkańców Gminy.

– Liczba mieszkańców wzrasta z roku na rok, a za tym idzie również wzrost liczby pacjentów – mówi Beata Ostrzycka, dyrektor SGZOZ w Dywitach. – Nasza placówka musi się rozwijać, dlatego potrzebujemy nowej przychodni. Cieszę się, że Gmina złożyła wniosek o przyznanie środków na nowoczesną inwestycję.

Są już gotowe wizualizacje nowej przychodni według projektu koncepcyjnego przygotowanego przez Pracownię Projektową Barbary Zynk. Według tej koncepcji łączna powierzchnia użytkowa budynku na parterze i I piętrze wyniesie prawie 500 metrów kwadratowych. W przychodni zaplanowano: poradnie lekarza rodzinnego z 3 gabinetami lekarzy rodzinnych, poczekalnia i gabinetem zabiegowym. Do tego poradnię dziecka zdrowego z gabinetem lekarskim, gabinetem szczepień, pokojem położnej, gabinetem profilaktyki i pomieszczeniem do karmienia. Do tego w budynku ma się mieścić poradnia dyżurująca z gabinetem diagnostyczno-zabiegowym, poradnia stomatologiczna, poradnia kardiologiczna, poradnia „K” z gabinetem ginekologicznym i gabinetem położnej. Zaplanowano też poradnię medycyny pracy oraz zespół fizykoterapii z elektroterapią, krioterapią, soluxem, laserem, masażem i kinezyterapią.

– Oczywiście w nowym budynku przewidziano też funkcje magazynowe, socjalne i gospodarcze – mówi Beata Ostrzycka.

 

Mieszkańcy mają głos

Koncepcja projektowa nowej przychodni jest przygotowana pod obecną lokalizacje ośrodka przy ul. Jeżynowej, ale tak naprawdę lokalizacja nowego obiektu nie jest jeszcze przesądzona.

– Najpierw pozyskajmy dotację od pana premiera, a potem znajdziemy godną i najlepsza lokalizację – uważa wójt Daniel Zadworny.

Mieszkańcy gminy Dywity już mają swoje propozycje lokalizacji przychodni, którymi podzielili się w mediach społecznościowych gminy.

– Uważam że nowy ośrodek zdrowia powinien stanąć przy pętli autobusowej (tam gdzie planowany był nowy budynek GOK) – proponuje Katarzyna Raźniewska z Dywit. – Bliskie sąsiedztwo autobusu z pewnością ułatwi dotarcie mieszkańcom gminy zwłaszcza tym starszym. A nowy GOK powinien powstać w miejscu obecnego ośrodka zdrowia. Choć wiem ze to pieśń przyszłości, ale należy planować z głową aby nie było bezsensownych decyzji. Sąsiedztwo z nowowybudowaną infrastrukturą – (amfiteatr) nad jeziorem mógłby być wykorzystana przez GOK na różnego rodzaju imprezy.

Mieszkańcy z dużą energia kibicują najnowszej inicjatywie władz gminy i staraniom o środki na budowę nowej przychodni.

– Super! Trzymam kciuki, żeby wszystko się udało – mówi Anna Kaszuba.

Inni zwracają uwagę na dobrą prace ośrodka w czasach epidemii.

– Obsługują przez telefon tak jak wszędzie teraz, ale kiedy jest potrzeba, nie ma problemu z wizytą – zauważa Bianka Bądzelewska. – Nikt nigdy tutaj nie odmówił mi wizyty. Według mnie to jest jeden z najbardziej przyjaznych ośrodków zdrowia. Trzymam kciuki!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Van Pur zamierza kupić Browar Braniewo od Grupy Żywiec. Podpisano list intencyjny

15 października Van Pur S.A. i Grupa Żywiec