Gmina Dywity promuje się kalendarzem w stylu retro

Gmina Dywity promuje się kalendarzem w stylu retro

- Kategoria: Wiadomości
0

fot. UG Dywityfot. UG Dywity

Olbrzymi sterowiec w kształcie cygara unoszący się nad słynnym mostem na rzece Wadąg, gdzie była kręcona kultowa scena z filmu „Stawka większa niż życie” i ludzie wypoczywający w sielskiej zieleni nad rzeką – tak oryginalnie wygląda okładka najnowszego kalendarza ściennego na 2018 rok, który wydała Gmina Dywity.

Jak tłumaczą urzędnicy z Dywit promocja gminy poprzez kalendarz w stylu retro z widokówkami miejsc z terenu gminy Dywity z początku XX wieku, to sposób na wyróżnienie się spośród podobnych wydawnictw, ale i dobra okazja do pokazania mieszkańcom ciekawej historii gminy.

– Autorskie kalendarze wydajemy od dobrych kilku lat – wyjaśnia Jacek Niedzwiecki z Urzędu Gminy w Dywitach, który był pomysłodawcą kalendarza w stylu retro. – W poprzednich latach w kalendarzach pokazywaliśmy mieszkańcom najciekawsze wydarzenia i imprezy gminne, nasze placówki edukacyjne, czy kapliczki warmińskie, a tym razem postanowiliśmy zabrać mieszkańców na niezwykłą wycieczkę w interesującą przeszłość naszej gminy.

Taka wycieczka byłaby jednak niemożliwa bez współpracy z Wojciechem Kujawskim, kolekcjonerem starych pocztówek i autorem cenionych ilustrowanych przewodników po dawnej Warmii i Mazurach. Okazało się, że w posiadaniu kolekcjonera jest ponad 30 widokówek z różnych miejscowości z terenu Gminy Dywity. Do kalendarza zostało wybranych 13 najciekawszych m.in. z Wadąga, Kieźlin, Dywit, Różnowa, Barkwedy, Brąswałdu, Bukwałdu, Sętala, Frączek, czy Tuławek.

– Duża część naszych mieszkańców nawet pewnie nie wie, że Wadąg ze swoja karczmą, młynem i ciekawym krajobrazem był ulubionym celem wycieczek i odpoczynku mieszkańców Olsztyna, a w Barkwedzie był Dąb Napoleona, w którego pniu według legend, niestety nie potwierdzonych, miał się schronić w czasie bitwy w 1807 roku sam cesarz – mówi Jacek Niedzwiecki. – Takich smaczków na widokówkach zamieszczonych w kalendarzu jest dużo więcej. Niemal w każdej wsi była wtedy gospoda, a niektóre miejscowości, jak np. Frączki z młynem parowym, tartakiem i dużą kamienicą bardziej przypominały miasta niż wsie. Okładką nawiązujemy z kolei do bazy sterowców, która była w Dywitach i do naszego hasła promocyjnego „Gmina z polotem”.

Na podkreślenie zasługuje klimatyczna szata graficzna kalendarza, którą wykonali Tadeusz i Bartosz Burniewiczowie z Bury Design.

– Ten kalendarz zdecydowanie wyróżnia się na tle podobnych wydawnictw wypuszczanych  przez urzędy i inne instytucje publiczne – uważa Wojciech Kujawski.

Gmina Dywity wydała kalendarz w nakładzie 1000 egzemplarzy. Promocja wydawnictwa odbędzie się 20 grudnia podczas wieczoru kolęd w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach, kalendarz będzie dystrybuowany przez sołtysów, gminnego Facebooka.

Źródło: mat. prasowe UG Dywity/fot. z archiwum Wydawnictwa QMK

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Komunikat episkopatu ws. koronawirusa. W kościołach będzie odczytywany list ministra zdrowia 

Arcybiskup Stanisław Gądecki (Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski) wydał