Polecane artykuły

Fotowoltaika – jak to działa?

Instalacja fotowoltaiczna to jedno z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Jednym z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej niewątpliwie pozostają panele fotowoltaiczne. Stanowią one podstawę działania samej instalacji oraz są jej najbardziej widoczną częścią zewnętrzną co unaocznia ich walor estetyczny. Warto zatem wiedzieć czym są panele fotowoltaiczne oraz w jaki sposób działają.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Zgodnie z definicją panele fotowoltaiczne to podstawowy element prawidłowego działania każdej instalacji fotowoltaicznej. Same panele fotowoltaiczne stanowią pierwszy element, w którym to właśnie powstaje prąd elektryczny. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z krzemowych ogniw fotowoltaicznych, dzięki którym możliwe jest wytwarzanie energii ze światła słonecznego.

Proces wytwarzania energii w panelach fotowoltaicznych jest dosyć prosty. Obecne na powierzchni ogniw fotowoltaicznych elektrony nie zmieniają swojego położenia. Jednak panele fotowoltaiczne wchłaniając energię fotonów (cząstek światła słonecznego) wprawiają w ruch zamieszczone tam elektrony. W ten sposób dochodzi do powstania spięcia i w efekcie powstaje prąd o natężeniu stałym, który potem poddawany jest różnym procesom. Finalnie trafia on do sieci energetycznej jako prąd o natężeniu zmiennym. O różnicach między kolektorami słonecznymi, a fotowoltaiką przeczytasz tutaj.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Rodzaj paneli fotowoltaicznych ma niewątpliwy wpływ na sposób działania oraz efektywność paneli fotowoltaicznych. W nomenklaturze energetyki odnawialnej wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje paneli fotowoltaicznych. Zaliczają się do nich między innymi:

  • Panele monokrystaliczne – cechuje je największa ze wszystkich trzech rodzajów paneli fotowoltaicznych efektywność w produkcji energii elektrycznej. Do ich wytworzenia producenci stosują pojedyncze kryształy krzemu, które mają jednolity ciemny kolor i tworzą równe cienkie płytki na powierzchni paneli słonecznych. Taki rodzaj paneli fotowoltaicznych świetnie sprawdzi się w miejscu, gdzie jest ograniczona powierzchnia do postawienia instalacji i bardzo duże nasłonecznienie;
  • Panele polikrystaliczne – zbudowane są one z modułów łączących różne kryształy krzemu, które mają błękitny kolor. Cechuje je wysoka efektywność pracy w miejscach gdzie nasłonecznienie jest dużo słabsze ale jednocześnie wymagają one znacznie większej powierzchni by móc bez problemu pracować. Ten rodzaj paneli jest najchętniej wybierany w Polsce ze względu na różną intensywność nasłonecznienia nawet w okresie wiosenno-letnim oraz dużą powierzchnię jaką trzeba przeznaczyć na ten rodzaj instalacji;
  • Panele z krzemu amorficznego – jest to najrzadziej spotykany typ paneli fotowoltaicznych na całym świecie. Są one zbudowane z płytek krzemowych o niejednolitej strukturze oraz kolorze. Cechuje je przede wszystkim niska odporność na wysokie temperatury, niska wydajność oraz spora powierzchnia jaka jest wymagana przy tego typu panelach. To sprawia i najczęściej spotykane są one na elewacjach budynków lub biurowców przez co są one znacznie mniej popularne w gospodarstwach domowych.

Zalety paneli fotowoltaicznych

Podstawową zaletą paneli fotowoltaicznych jest to, iż bez przerwy mogą one produkować prąd elektryczny gdy tylko z odpowiednim natężeniem i pod odpowiednim kątem spadają na nie promienie słoneczne. Po drugie panele fotowoltaiczne mogą działać bez konieczności wymiany przez bardzo długi okres czasu, który wynosi nawet do 25 lat. Dzięki temu nie trzeba obawiać się konieczności wymiany paneli na nowe po kilku latach.

Co więcej panele fotowoltaiczne, podobnie jak sama instalacja fotowoltaiczna, nie powodują powstawania żadnych gazów cieplarnianych przez co mają pozytywny wpływ na środowisko. To wszystko sprawia, iż panele fotowoltaiczne mają charakter długotrwały a dzięki walorowi jakim jest wspieranie ekologicznych źródeł pozyskiwania energii stanowią one idealny wybór dla każdego gospodarstwa domowego czy też przedsiębiorstwa.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*