Elemental Tri Series Olsztyn rozpocznie sezon sportowy w Olsztynie

Elemental Tri Series Olsztyn rozpocznie sezon sportowy w Olsztynie

- Kategoria: Sport
0

fot. mat.prasowefot. mat.prasowe

Już w najbliższą niedzielę, 14 maja, w Olsztynie odbędą się zawody Elemental Tri Series! Impreza w Olsztynie inauguruje popularny cykl i to właśnie tutaj wielu zawodników postanawia po raz pierwszy w roku sprawdzić, jak udało im się przepracować okres zimowy. W stolicy Warmii spotkają się zarówno debiutanci i amatorzy, jak i ścisła czołówka krajowa.

W dniu dzisiejszym (12 maja) odbyła się konferencja prasowa poświęcona zawodom w Olsztynie. W spotkaniu z dziennikarzami, które miało miejsce w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel, udział wzięli Piotr Grzymowicz – Prezydent Olsztyna, Jerzy Litwiński – dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie, Paweł Jarski – prezes Polskiego Związku Triathlonu oraz dyrektor zarządzający Elemental Holding SA, Monika Chodyna – triathlonistka z Olsztyna, Sebastian Najmowicz – reprezentant Olsztyna oraz Marcin Florek – dyrektor Elemental Tri Series, przedstawiciel organizatora Labosport Polska.

Elemental Tri Series Olsztyn obędzie się już po raz piąty. W Centrum Rekreacyjno-Sportowym zawody odbędą się po raz trzeci.

Elemental Tri Series to bardzo ważne wydarzenie dla naszego miasta. Już po raz piąty mamy okazję wspólnie z firmą Labosport Polska zorganizować triathlon w Olsztynie, co jest potencjałem, który będziemy mogli wykorzystać w przyszłości w celu realizacji imprez o jeszcze wyższym poziomie sportowym” – powiedział Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna.

Jestem przekonany, że impreza podobnie, jak w poprzednich latach, zakończy się ogromnym sukcesem. Zawody rozpoczynają sezon sportowy w Olsztynie” – dodał Grzymowicz.

O rozwoju imprezy mówił Jerzy Liwiński, dyrektor OSiR Olsztyn:

Jeżeli uda nam się wydłużyć trasę kolarską i wyjechać poza Olsztyn w stronę Ostródy, moglibyśmy pomyśleć o coraz większych imprezach i rozwoju zawodów” – powiedział Jerzy Litwiński

Cykl już po raz drugi wchodzi w skład Pucharu Polski w Triathlonie i to właśnie zawody w Olsztynie zainaugurują tegoroczną rywalizację PP. W tym roku Puchar Polski został powiększony i łącznie będzie składał się z sześciu imprez (w tym czterech wchodzących w skład serii Elemental Tri Series).

Decyzja o rozwoju Pucharu Polski jest decyzją przemyślaną. Chcemy podnieść rangę Pucharu Polski tak wysoko, jak to jest możliwe. Stąd rozszerzenie Pucharu do sześciu imprez, które stoją na wysokim poziomie i geograficznie się uzupełniają. Chcemy, by Puchar Polski był super ligą na poziomie krajowym, żeby wszyscy profesjonalni zawodnicy brali udział w tych imprezach. Chcemy, by prestiż tej imprezy był jak największy” – powiedział Paweł Jarski, prezes Polskiego Związku Triathlonu.

Puchar Polski w Triathlonie będzie rozegrany na dystansie sprinterskim z draftingiem dla kategorii junior młodszy, junior, młodzieżowiec i senior oraz na dystansie olimpijskim bez draftingu dla kategorii age-group.

Pływanie odbędzie się w Jeziorze Ukiel. Start odbędzie się z brzegu. Trasa rowerowa zostanie wyznaczona będzie ul. Jeziorną, Sielską, Lotniczą, a także al. Roberta Schumana.

Trasa biegu prowadzić będzie ulicami Kapitańską, Sielską, Lotniczą, ponownie Sielską, al. Roberta Schumana do ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, gdzie nastąpi nawrót na al. Schumana i ul. Sielską. Start i meta zlokalizowane będą na ulicy Kapitańskiej. Bieg rozpocznie się od godzinie 9:00, tuż przed zawodami triathlonowymi.

Na tegoroczne zawody zgłosiło się już ponad 700 zawodników, którzy do wybory mają jeden z trzech dystansów: olimpijskim (1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze, 10 km biegu), sprinterskim (0,75-20-5) i supersprinterskim (0,2-10-2,5). Dodatkowo, na dystansie olimpijskim można wystartować w trzyosobowej sztafecie. Na dystansie supersprinterskim ponownie odbędą się Mistrzostwa Olsztyna w Triathlonie. Najmłodsi mogą wystartować w zawodach biegowych Elemental Kids na dystansach 200 m, 500 m lub 1000 m.

Nowością w tym roku jest impreza towarzysząca cyklowi – bieg na dystansie 10 km o nazwie 10K Run Series, będący jedną z części akcji Olsztyn Biega. Zawody biegowe odbędą się przed triathlonem. Trasa będzie szybka i atestowana.

W tym roku oprócz triathlonu odbędzie się również bieg na 10 km. Społeczność Olsztyna to nie tylko triathloniści, ale też biegacze. W ramach jednej imprezy zapraszamy obie grupy sportowców. Lista startowa rośnie z dnia na dzień, w tym momencie na imprezy zapisało się już ponad 700 osób. Dla najmłodszych mamy Elemental Kids, czyli wyścigi dla dzieci i młodzieży, gdzie maluchy już od pierwszego roku życia mogą wystartować na dystansie 200 m, a starsza młodzież na dystansie 1 km” – powiedział Marcin Florek.

Na dystansach sprinterskim oraz supersprinterskim będzie dozwolona jazda w grupie, czyli drafting.

Jest to jedyny cykl, gdzie młodzież oraz zawodnicy polskiej elity mają okazję wystartować razem. Elemental Tri Series mocno promuje formułę z draftingiem, czyli jazdę w grupie. Nie jest to jeszcze mocno rozpowszechniona formuła w Polsce, ale uważamy ze sport olimpijski jest na tyle ważny, że zawodnicy muszą mieć gdzie się ścigać. Podczas naszego cyklu mają ku temu okazję” – dodał Florek.

Podczas konferencji organizatorzy zawodów, czyli Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie oraz firma Labosport Polska podali, że może dojść do odwołania etapu pływackiego ze względu na niską temperaturę  wody w Jeziorze Ukiel. W takim przypadku rozegrany zostanie duathlon, czyli bieg-rower-bieg. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez sędziego głównego w dniu zawodów w niedzielę 14 maja godzinę przed pierwszym startem. Informacja zostanie podana na oficjalnej stronie cyklu www.triathlonseries.pl.

W niedzielę, godzinę przed startem, delegat techniczny Polskiego Związku Triathlonu podejmie decyzję czy odbędzie się triathlon czy duathlon. Organizacyjnie jesteśmy przygotowani na obydwa rozwiązania, chociaż nie jest to łatwe. Uważam, że jest szansa, że temperatura wody osiągnie 12 st. C., ale o tym przekonamy się dopiero w niedzielę” – powiedział Marcin Florek, dyrektor zawodów.

Olsztyńscy zawodnicy, Monika Chodyna oraz Sebastian Najmowicz, opowiedzieli o swoich planach w tym sezonie.

W zeszłym roku podczas Mistrzostw Świata w Australii, gdzie byłam jako kibic, miałam między innymi okazję oglądać najlepszych zawodników na świecie czy podpatrzeć nowinki techniczne. Moje najważniejsze starty w tym roku to zawody na 1/2 IM w Gdyni, oprócz tego „połówka” w Suszu i oczywiście start w niedzielę w Olsztynie” – powiedziała Monika Chodyna.

Miesiąc temu podczas obozu miałem mały wypadek. Przeszedłem operację łokcia, powoli zaczynam rehabilitację. Na razie nie mogę trenować pływania i biegania, pozostaje mi siłownia i jazda na rowerze, ale jestem dobrej myśli. Jeżeli chodzi o moje dalekosiężne cele, to chciałbym zdobyć kwalifikacje na Mistrzostwa Świata na dystansie 1/2 IM w kategorii PRO w następnym roku lub w roku 2019. Myślę, że dwa lata to realny czas na osiągnięcie tego celu. Jestem zdeterminowany, mimo wypadku nie poddałem się, jestem dobrej myśli. Za półtorej miesiąca chciałbym wystartować w Suszu na dystansie 1/2 IM” – powiedział Sebastian Najmowicz.

Monika Chodyna wystartuje w czasie Elemental Tri Series Olsztyn na dystansie olimpijskim.

Program imprezy:

Sobota, 13.05.2017

15:00 objazd trasy kolarskiej
16:00 – 20:00 wydawanie pakietów startowych (dla biegaczy i triathlonistów) w biurze zawodów (CRS UKIEL ul. Kapitańska) oraz EXPO

Niedziela, 14.05.2017

07:00 – 08:30 wydawanie pakietów startowych dla biegaczy w biurze zawodów (CRS UKIEL ul. Kapitańska)
07:00 – 09:30 wydawanie pakietów startowych dla triathlonistów w biurze zawodów (CRS UKIEL ul. Kapitańska)
07:00 – 17:30 EXPO oraz inne atrakcje
07:00 – 10:00 wprowadzanie rowerów do strefy zmian
9:00 start zawodów 10K Run Series Olsztyn
9:45 oficjalne otwarcie ELEMENTAL Tri Series (okolice mety)
10:00 start kategorii wiekowej 1-7 lat – bieg na 200 m
10:10 start kategorii wiekowej 8-11 lat – bieg na 500 m
10:20 start kategorii wiekowej 12-15 lat – bieg na 1 km
10:20 odprawa techniczna dystans supersprint
10:30 start dystans supersprint
10:40 ceremonia wręczenia nagród dla dzieci oraz biegu na 10 km
11:20 odprawa techniczna dystans sprint (okolice startu)
11:30 start dystans sprint
12:00 odprawa techniczna dystans olimpijski (okolice biura zawodów)
12:30 start dystans olimpijski (wszystkie kategorie wiekowe)
13:30 ceremonia wręczenia nagród dla dystansu sprinterskiego i supersprinterskiego
15:30 – 16:30 wydawanie rowerów ze strefy zmian
16:30 zamknięcie trasy
16:00-16:30 ceremonia wręczania nagród dla dystansu olimpijskiego

UWAGA!

Informujemy, że w związku z organizacją imprezy w niedzielę 14 maja nie będzie możliwości wjazdu na parkingi 1 oraz 2 przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel. Dla zawodników oraz kibiców udostępniony będzie parking nr 3 (zaznaczony na mapie poniżej). Dojazd do parkingu możliwy będzie od ul. Bałtyckiej (przez ul. Żeglarską). Dojazd od ul. Sielskiej będzie zablokowany.

paking-triathlon

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

Potrącenie rowerzysty na trasie Dobre Miasto – Lidzbark Warmiński

Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego