Kultura

„Dom Mendelsohna – miejsce na literaturę”: Spotkanie poświęcone książce pt.”Na brzegu Jarynia”

Fundacja Borussia i Wspólnota Kulturowa Borussia zapraszają na spotkanie poświęcone najnowszej wydanej przez siebie książce pt. „Na brzegu Jarynia” autorstwa Aleksandra Kondratiewa. O ludowych wierzeniach ukraińskich, literaturze i sztuce przekładu – z tłumaczką książki Halyną Dubyk rozmawiać będzie Jarosława Chrunik.

Aleksander Kondratiew (1876-1967) – rosyjski poeta i prozaik, jeden z twórców „srebrnego wieku”. Najciekawsze utwory opublikował na emigracji. Po rewolucji październikowej zamieszkał na terenach II Rzeczypospolitej, w majątku teściowej w okolicach Równego. Na Wołyniu Kondratiew odnalazł własną, oryginalną drogę twórczą: odwołując się do miejscowych podań i legend, czerpiąc z mitologii słowiańskiej, stworzył wyjątkowy literacki pomnik kresu epoki wierzeń.

Powieść demonologiczna Na brzegu Jarynia (1930) to studium rzeczywistości doszczętnie zmiatanej przez rewolucję. Pod warstwą barwnej fabuły, antropomorfizującej bożki i bóstwa zamieszkujące okolice Horynia-Jarynia, kryje się lęk przed nadejściem nowych czasów. W opowieści, podobnie jak w Mistrzu i Małgorzacie Bułhakowa, rozgrywa się dramat XX wieku, w którym nawet diabeł przestał być straszny.

Polskiemu czytelnikowi proza Kondratiewa może przypominać niekiedy poezję Bolesława Leśmiana. W polskim przekładzie starano się zachować charakterystyczny dla autora język.

[divider]

22 listopada 2014 (sobota) godz. 16:00.

Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2, Olsztyn

Wstęp wolny.

[divider]

Spotkanie z cyklu „Dom Mendelsohna – miejsce na literaturę” zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja literatury i czytelnictwa 2014”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*