Polecane artykuły

Dlaczego warto wykupić polisę AC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni Cię od odpowiedzialności cywilnej, jednak gdy dojdzie do wypadku i Twoje auto dozna rozległych uszkodzeń, nie otrzymasz odszkodowania. Koszty naprawy mogą być naprawdę wysokie. Z tego powodu warto mieć dodatkowe ubezpieczenie AC. Ale to tylko jedna z korzyści polisy autocasco. Przeczytaj artykuł i poznaj wszystkie. Użyj porównywarki, by znaleźć najlepszą ofertę.

Kiedy zadziała autocasco?

We wstępie przedstawiliśmy sytuację, w której dochodzi do kolizji lub wypadku z Twojej winy. Osoba poszkodowana dostaje wówczas pieniądze z Twojego OC i bez problemu naprawia swój samochód. Ty niestety zostajesz z niczym. Oczywiście plusem jest, że za naprawę pojazdu poszkodowanego nie musisz płacić z własnej kieszeni, jednak nie chroni Cię to za płacenie za naprawę własnego. Czy stać Cię – i to dosłownie – na podjęcie takiego ryzyka?

Mając ubezpieczenie AC, otrzymasz odszkodowanie za uszkodzenia powstałe podczas jazdy samochodem, parkowania, postoju, naprawy na drodze, wsiadania i wysiadania, załadunku i rozładunku, zatrzymywania i ruszania. Wysokość odszkodowania będzie się różnić w zależności od stopnia rozległości uszkodzeń. Przeczytaj o tym więcej w artykule: Jak ustala się wysokość odszkodowania z AC?.

dlaczegowartowykupicpoliseac2

Ubezpieczenie AC nie tylko w przypadku szkody na drodze

Autocasco to nieobowiązkowe ubezpieczenie, którego zakres obejmuje o wiele więcej sytuacji niż tylko szkody powstałe na drodze. Jeśli Twój pojazd zostanie skradziony, możesz liczyć na odszkodowanie z AC. Zresztą wcale nie musi dojść do kradzieży całego pojazdu – wystarczy, że ktoś zabierze wyposażenie, które także jest objęte ochroną. Otrzymasz odszkodowanie, kiedy złodziej zbije szybę i ukradnie radio.

Z autocasco skorzystasz także w przypadku padnięcia ofiarą działalności chuliganów. Zostawiasz samochód na noc na niestrzeżonym parkingu? Pijana młodzież może przetrącić Ci lusterka, porysować karoserię lub przebić opony. Nie ustalisz sprawcy, za to otrzymasz pieniądze na naprawę karoserii czy zakup nowych części.

I ostatnia kwestia, której dotyczy ochrona. Pożar, powódź, huragan, grad… Siły natury lubią czasem zaskoczyć. Co prawda do tego typu uszkodzeń dochodzi rzadziej niż do kolizji na drodze czy kradzieży, jednak warto, byś wiedział, że i na tym polu jesteś chroniony przez ubezpieczenie AC.

dlaczegowartowykupicpoliseac3

Pełne autocasco czy minicasco?

W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych możesz spotkać się z oboma rodzajami ubezpieczenia AC: pełnym autocasco oraz minicasco o nieco mniejszym zakresie. To drugie jest tańsze i decydują się na nie albo ci, którzy nie dysponują większym budżetem, albo ci, którym zależy jedynie na ochronie auta przed kradzieżą, albo ci, którzy mają kilkunastoletnie auto i ubezpieczyciel nie chce sprzedać im pełnego ubezpieczenia AC, z racji iż ewentualne koszty naprawy przewyższyłyby koszt samego pojazdu.

Minicasco zazwyczaj obejmuje ochronę od kradzieży, całkowitego zniszczenia oraz uszkodzeń w wyniku działania żywiołów. Drobne usterki – a do tych przecież dochodzi najczęściej – będziesz musiał usunąć z własnych pieniędzy. Pamiętaj jednak, że nawet minimalna ochrona jest lepsza niż żadna.

Artykuł sponsorowany