Wiadomości

Deszcz, śnieg i silny wiatr. Nad Polskę nadciąga huragan Niklas

Nad Polską z zachodu na wschód przemieszcza się układ niżowy wraz z frontem atmosferycznym, który przyniesie opady deszczu, śniegu oraz porywisty wiatr, który zwłaszcza na zachodnich obszarach Polski może osiągać prędkość do 120 km/h. Możliwe są burze i trąby powietrzne.

Układ niżowy o nazwie Mikołaj (Niklas), który przechodzi nad Niemcami będzie przemieszczać się przez Pomorze Gdańskie po obwód kaliningradzki w nocy z wtorku na środę (31.03/1.04). W tym okresie możemy spodziewać się największego zróżnicowania ciśnienia, a co za tym idzie, także bardzo silnego wiatru. Miejscami mogą również wystąpić burze, a nawet trąby powietrzne.

Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa warmińsko-mazurskiego żółty alert pogodowy (pierwszego stopnia).

OSTRZEŻENIE Nr 21
Zjawisko: Silny wiatr
Stopień zagrożenia: 1

Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych
Obszar: województwo warmińsko-mazurskie
Ważność: od 2015-04-01 03:00:00 do 2015-04-01 18:00:00
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie umiarkowanego i dość silnego wiatru o średniej prędkości od 20 km/h do 35 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Początkowo najsilniejsze porywy wystąpią w zachodniej części województwa, później wiatr będzie się stopniowo wzmagał nad resztą obszaru.
Prawdopodobieństwo: 80%
Uwagi: Brak.
Czas wydania: 2015-03-31 18:00:00
Synoptyk: Karolina Kierklo

Żółty alert pogodowy (pierwszego stopnia) obowiązuje również w województwie pomorskim, mazowieckim, opolskim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Natomiast pomarańczowy (drugiego stopnia) w województwie kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, łódzkim, dolnośląskim i wielkopolskim.

Porywisty wiatr może powodować zniszczenia w energetyce, rolnictwie, budownictwie, leśnictwie i utrudniać ruch na drogach.

W czasie występowania silnego wiatru warto pamiętać o tym, żeby usunąć lub zabezpieczyć przedmioty na balkonach, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.), unikać przebywania pod tablicami reklamowymi, liniami wysokiego napięcia i nie parkować samochodu pod drzewami.

Prognoza orientacyjna na najbliższe dni

Ważność: od godz. 19:30 dnia 31.03.2015 do godz. 19:30 dnia 01.04.2015

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a lokalnie, zwłaszcza w górach, śniegu. Na północy prognozowana suma opadów do 12 mm. W górach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura minimalna przeważnie od 1°C do 3°C, jedynie na północnym wschodzie i na Podhalu około 0°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresowo także silny, do 50 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Porywy wiatru na północnym wschodzie do 65 km/h, na pozostałym obszarze do 85 km/h, a na zachodzie początkowo do 100 km/h. Wysoko w górach porywy do 120 km/h.

W dzień nadal zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi przelotnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, a lokalnie, zwłaszcza w górach, śniegu. Miejscami możliwe burze. Temperatura maksymalna od 4°C do 8°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresowo także silny, do 50 km/h, z kierunków zachodnich. Wiatr w porywach do 75 km/h, na zachodzie przejściowo do 95 km/h. Wysoko w górach porywy do 100 km/h.

Ważność: od godz. 19:30 dnia 01.04.2015 (środa) do godz. 19:30 dnia 06.04.2015 (poniedziałek)

Przeważać będzie zachmurzenie duże, tylko okresowo zachmurzenie umiarkowane. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a na zachodzie kraju przejściowo także i deszczu. Temperatura minimalna od -3°C do 1°C, tylko na krańcach północno-wschodnich oraz w rejonach podgórskich okresowo nawet -5°C, -4°C.

Temperatura maksymalna przeważnie od 3°C do 6°C, jedynie na zachodzie i północnym zachodzie nieco cieplej, 7°C, 9°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, nad morzem okresowo dość silny, do 45 km/h, północno-zachodni, przejściowo północny. W północno-zachodniej części kraju w czwartek wiatr w porywach do 70 km/h.

Źródło: IMGW-PIB/własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*