Wiadomości

Czy dojdzie do referendum w sprawie odwołania prezydenta Olsztyna?

Wczoraj (07.01) odbyło się spotkanie organizacyjne zwolenników byłego prezydenta Olsztyna Czesława Jerzego Małkowskiego w sprawie referendum odwoławczego obecnego prezydenta Piotra Grzymowicza.

Zwolennicy Czesława Jerzego Małkowskiego planują referendum w sprawie odwołania prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza przed upływem kadencji. We wtorek (07.01) odbyło się spotkanie organizacyjne w tej sprawie. Organizacją i sprawami związanymi odnośnie ma zająć się powołane w najbliższych dniach stowarzyszenie Demokratyczny Olsztyn.

Podczas wczorajszego spotkania z mieszkańcami zostało przedstawione oficjalne uzasadnienie ws. przeprowadzenia referendum.

Uzasadnienie

Zarządzanie Olsztynem i reprezentowanie interesów olsztynian jako wspólnoty samorządowej wymaga zaufania Mieszkańców Miasta. Prezydent Piotr Grzymowicz otrzymał zarzut niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego, tj. o czyn z art. 231 kk. Tym samym Prezydent Grzymowicz został zobowiązany do wpłacenia 60 tysięcy złotych tytułem poręczenia majątkowego. Uważamy, że osoba pełniącą najważniejsze stanowisko w Mieście powinna być poza podejrzeniami o konflikt z prawem.

Jesteśmy również zaniepokojeni stanem finansów Miasta Olsztyna. Przedstawiony przez Prezydenta Grzymowicza budżet na 2020 rok jest w najkrótszych słowach ZŁY. Zaplanowane cięcia, ograniczenia i podwyżki uderzają we wszystkich zwykłych olsztynian. To efekt 11 lat prezydentury, nietrafionych inwestycji i decyzji, powodujących narastające zadłużenie Olsztyna.

Istotą zarządzania miastem jest dialog z mieszkańcami. Prezydent Grzymowicz pomija i ignoruje głos olsztynian przy podejmowaniu ważnych rozstrzygnięć dla społeczności lokalnej, choć w kampanii wyborczej obiecywał, że położy nacisk na ludzi, kulturę, edukację, gospodarkę komunalną, a także na sport oraz pomoc społeczną i opiekę senioralną. Jako olsztynianie nie godzimy się na to, by Prezydent naszego miasta odgradzał swój gabinet przed nami murem strażników miejskich.

Jednak aby doszło do referendum komitet musi zebrać co najmniej 10% podpisów osób uprawnionych do głosowania czyli prawie 13 tys podpisów, a do urn musi pójść co najmniej 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu. Czyli ok. 39 tys. mieszkańców Olsztyna.

Po zgłoszeniu wniosku komisarzowi wyborczemu, komisarz wydaje postanowienie o przeprowadzeniu referendum lub odrzuceniu wniosku nie później niż w ciągu 30 dni od dnia jego złożenia. Na zebranie podpisów komitet będzie miał 60 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*