„Czarno na białym” – nowy projekt stowarzyszenia Forum Rozwoju Olsztyna

„Czarno na białym” – nowy projekt stowarzyszenia Forum Rozwoju Olsztyna

- Kategoria: Wiadomości
1

fot. screen - czarnonabialym.fro.olsztyn.pl/fot. screen - czarnonabialym.fro.olsztyn.pl/

Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna uruchomiło nowy portal internetowy, na którym prowadzone będą działania na rzecz jawności w olsztyńskim samorządzie. – Wychodzimy z założenia, że tylko dobrze poinformowani obywatele są w stanie efektywnie angażować się na rzecz swojej lokalnej społeczności – informuje FRO.

Forum Rozwoju Olsztyna uważa, że w Olsztynie jest jeszcze wiele do zrobienia pod kątem jawności i że olsztynianie nie mają pełnego dostępu do informacji o tym, co dzieje się w Urzędzie czy Radzie Miasta. Stąd pomysł na utworzenie strony www.czarnonabialym.fro.olsztyn.pl.

Na stronie zamieszczane będą informacje uzyskane dzięki dostępowi do informacji publicznej dotyczące pojedynczych problemów, które zdaniem społeczników wymagają nagłośnienia oraz materiały dotyczące regularnych działań organów administracji samorządowej w Olsztynie np. nagrania audio z sesji Rady Miasta.

Naszym celem jest przedstawianie informacji, których przygotowanie wymaga dokładniejszej analizy (np. dotyczących rzetelności konkretnego postępowania przetargowego), jak i prezentowanie danych niedostępnych w Biuletynie Informacji Publicznej, które nie muszą podlegać żadnej interpretacji, np. nagrania audio z sesji Rady Miasta.

Przebieg posiedzeń olsztyńskiej Rady Miasta jest nagrywany oraz transmitowany na żywo (relacja dźwiękowa). Niestety nagrania nie są później umieszczane na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej, gdyż zdaniem wielu radnych nie pozwala na to obecny Statut Miasta – informują społecznicy.

Stowarzyszenie uważa, że jest to raczej sztuczne tworzenie problemów, ponieważ zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem w Statucie Miasta nie muszą znajdować się żadne postanowienia, które regulowałyby kwestię upubliczniania nagrań.

Stowarzyszenie liczy, że również sami mieszkańcy Olsztyna przyłączą się do rozwijania projektu i będą informować ich o sprawach, które powinny ujrzeć światło dzienne. Na stronie dostępny jest formularz, za pomocą którego każdy może przesłać wiadomość, w której wskaże społecznikom, czym powinni się zająć.

1 Komentarz

  1. Konstanty

    Pomysł dobry, jak na razie mało informacji ale idea bardzo dobra

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Ruszyła rezerwa wykonania

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego podzielił pierwsze środki z tzw.