Na sygnale

Chciała wręczyć łapówkę pracownikom ZUS

Kara do 8 lat pozbawienia wolności może grozić 58-letniej pacjentce, która na komisji lekarskiej próbowała wręczyć tysiąc złotych łapówki. Kobieta w ten sposób chciała wpłynąć na decyzję komisji, aby ta pozytywnie rozpatrzyła sprawę dotyczącą odnowienia świadczenia rentowego. 58-latka trafiła do policyjnego aresztu.

Do próby wręczenia łapówki doszło wczoraj (22.05.2018r.) w Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie. Podczas komisji lekarskiej związanej z odnowieniem świadczenia rentowego, 58-letnia pacjentka poprzez wręczenie koperty z pieniędzmi chciała wpłynąć na decyzję lekarzy. Na ten cel przeznaczyła tysiąc złotych. Pomimo, iż kobieta została poinformowana przez lekarzy, że takie zachowanie nie jest zgodne z prawem, razem z dokumentacją medyczną wręczyła komisji pieniądze. Pracownicy ZUS-u o zdarzeniu poinformowali policję.58-latka podczas zatrzymania przyznała się do zarzucanego jej czynu. Pomimo okazanej skruchy i przyznaniu się do winy, zgodnie z kodeksem karnym za próbę wręczenia korzyści majątkowej pracownikom pełniącym funkcję publiczną, może jej grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Art. 229. KK – Przekupstwo

§ 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 4. Kto osobie pełniącej funkcję publiczną, w związku z pełnieniem tej funkcji, udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 5. Karom określonym w § 1-4 podlega odpowiednio także ten, kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w państwie obcym lub w organizacji międzynarodowej, w związku z pełnieniem tej funkcji.

§ 6. Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.

Źródło: KMP Olsztyn(rp/rj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*