Wiadomości

Brak przydatności wody do spożycia dla mieszkańców Ługwałdu, Brąswałdu i Redykajn

Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olsztynie dnia 23 sierpnia 2017 r. stwierdził brak przydatności wody do spożycia w wodociągu publicznym Ługwałd. Wodociąg zaopatruje w wodę 3 miejscowości – Ługwałd, Brąswałd, Redykajny – 1015 osób.

Ze względu na zanieczyszczenia mikrobiologiczne, administrator wodociągu został zobligowany do poinformowania konsumentów o braku przydatności wody do spożycia i zapewnienia wody o właściwej jakości z innego, zastępczego źródła. Wodę można używać do celów gospodarczych.

W związku w powyższym Urząd Gminy prowadzi intensywne płukanie sieci oraz zapewni dostęp do wody pitnej poprzez podstawienie zbiornika w miejscowości Ługwałd przy Stacji Uzdatniania Wody, Brąswałd przy sklepie AGRO i w miejscowości Redykajny przy placu zabaw ( miejscowości Brąswałd i Redykajny naprzemiennie).

Komunikat PPIS w Olsztynie

Według stanu na dzień 23 sierpnia 2017 r. brak przydatności wody do spożycia z uwagi  na zanieczyszczenie mikrobiologiczne obowiązuje w następujących wodociągach zaopatrujących wyszczególnione poniżej miejscowości. Administratorzy wodociągów zostali zobowiązani zapewnić odbiorcom wodę dobrej jakości z innego, zastępczego źródła (woda z innego wodociągu, woda butelkowana, woda z cysterny).

powiat ostródzki:

  • wodociąg lokalny OW Osada Danków w Wielimowie – brak przydatności z uwagi na wysoki wzrost ogólnej liczby mikroorganizmów w 22ºC po 72h.

powiat ełcki:

  • wodociąg Prostki – brak przydatności z uwagi na wysoki wzrost ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C po 72h; zaopatruje w wodę 2 miejscowości – Prostki i Bogusze (2835 osób). Administrator wodociągu podjął decyzję o przełączeniu sieci wodociągowej na zasilanie z wodociągu Bobry o dobrej jakości wody.

powiat iławski:

  • Wodociąg Franciszkowo – brak przydatności z uwagi na obecność bakterii grupy coli.

Wodociąg zaopatruje w wodę 10 miejscowości: Franciszkowo, Franciszkowo Dolne, Borek, Pikus, Stanowo, Przejazd, Mątyki, Urwisko, Gramoty, Dąbrowa (1529 osób).

Administrator wodociągu podjął decyzję o wyłączeniu z eksploatacji SUW we Franciszkowie i przełączeniu sieci wodociągowej na SUW we Frednowy i Kałduny.

 

powiat olsztyński:

  • wodociąg lokalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie przy
    ul. Warszawskiej 30. Administrator wodociągu podjął decyzję o przełączeniu sieci wodociągowej na zasilanie z wodociągu w Olsztynie o dobrej jakości wody.
  • wodociąg Szpitala Powiatowego w Biskupcu. Powodem stwierdzenia braku przydatności była obecność bakterii grupy coli w pobranych próbkach wody.

Administrator wodociągu zapewnił pacjentom zastępcze źródło wody poprzez przyłączenie do wodociągu Biskupiec o dobrej jakości wody.

  • wodociąg Ługwałd – brak przydatności z uwagi na obecność bakterii grupy coli.
    Wodociąg zaopatruje w wodę 3 miejscowości – Ługwałd, Brąswałd, Redykajny – (1015 osób).

powiat piski:

  • wodociąg Karpa – brak przydatności z uwagi na wysoki wzrost ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C. Wodociąg zaopatruje w wodę miejscowości: Karpa, Hejdyk i Ciesina  (210 osób).

powiat lidzbarski:

  • wodociąg Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lidzbarku Warmińskim. Powodem stwierdzenia braku przydatności była obecność bakterii grupy coli w pobranych próbkach wody. Administrator wodociągu zapewnił pacjentom zastępcze źródło wody poprzez przyłączenie  do wodociągu Lidzbark Warmiński o dobrej jakości wody.

powiat działdowski:

  • wodociąg Działdowo – brak przydatności z uwagi na obecność bakterii grupy coli i Enterokoków. Wodociąg zaopatruje w wodę 8 miejscowości: Działdowo, Pierławki, Wysoka, Księży Dwór, Prusinowo, Komorniki, Rudolfowo, Malinowo – (22876 osób).

powiat nowomiejski:

  • wodociąg Bagnobrak przydatności z uwagi na obecność bakterii grupy coli. Wodociąg zaopatruje w wodę 8 miejscowości – Bagno, Jamielnik, Pustki, Radomno, Chrośle, Gryźliny, Lekarty, Nowy Dwór Bratiański – 2696 osób. 

Woda do miejscowości Chrośle, Nowy Dwór Bratiański, Pustki, Lekarty oraz część Gryźlin będzie dostarczana z ujęcia w Mszanowie. Do miejscowości Jamielnik, Radomno, Bagno i pozostałej części Gryźlin będzie dostarczana beczkowozami.

 

Ponadto z uwagi na utrzymujące się ponadnormatywne stężenia parametrów fizykochemicznych w wodzie, zakaz spożywania wody obowiązuje w:

powiat ostródzki:

  • wodociąg OW STANICA WODNA – jon amonowy; nie zaopatruje w wodę stałych mieszkańców, jest wykorzystywana w ośrodku turystycznym.

powiat lidzbarski:

  • wodociąg Wilczkowo – żelazo, mangan, jon amonowy; zaopatruje 4 miejscowości: Ełdyty Małe, Ełdyty Wielkie, Wilczkowo, Zajączki – 751 osób. Administrator wodociągu podjął decyzję o przełączeniu sieci wodociągowej na zasilanie z wodociągu w Lubominie o dobrej jakości wody.

powiat ełcki:

  • wodociąg Kobylin – mangan; zaopatruje 13 miejscowości: Glinki, Kobylinek, Kobylin, Sokółki, Długochorzele, Gorczyce, Guty Rożyńskie, Kurzątki, Marchewki, Wojtele, Krupin, Popowo, Sołtmany – 1086 osób. Administrator wodociągu podjął decyzję o przełączeniu sieci wodociągowej na zasilanie z wodociągu Bobry o dobrej jakości wody.

powiat bartoszycki:

  • wodociąg Smodajny – chlorki. Wodociąg zaopatruje w wodę 7 miejscowości: Smodajny, Dobroty, Dzietrzychowo, Lipica, Romaliny, Gaje, Majmławka (651 osób).
  • wodociąg Gierkiny – żelazo, jon amonowy; wodociąg zaopatruje 1 miejscowość: Gierkiny –127 osób.
  • wodociąg Masuny – jon amonowy; wodociąg zaopatruje 1 miejscowość: Masuny – 165 osób.

Aktualne informacje dotyczące jakości wody można uzyskać od podmiotów dostarczających wodę, ze stron internetowych urzędów gmin oraz we właściwych miejscowo Powiatowych (Granicznej) Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych. Na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie systematycznie będą zamieszczane aktualne komunikaty dotyczące jakości wody do spożycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*