Wiadomości

„Bon dla krasnala” w Dywitach

„Bon dla krasnala” – to robocza nazwa nowej formy wsparcia pieniężnego dla rodzin z dzieckiem w wieku od 1 roku do 3 lat, które chce wprowadzić od początku 2020 roku na terenie Gminy Dywity wójt Daniel Zadworny. – To rodzic sam ma zdecydować, na jaka formę opieki przeznaczy bon – zapowiada wójt Zadworny.

O idei wprowadzenia wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi mówi wójt Daniel Zadworny, który zapowiadał wprowadzenie takiego rozwiązania w programie wyborczym przed wyborami samorządowymi w 2018 roku.

– Chcemy wesprzeć rodziny z maluchami w choć częściowym pokryciu kosztów opieki, czy to przez nianię, opiekunkę, czy niepubliczny żłobek lub niepubliczny klub dziecięcy – wyjaśnia wójt Daniel Zadworny. – To rodzic sam ma zdecydować, na jaka formę opieki przeznaczy bon. Cytując klasyka Miltona Friedmana „W naszym społeczeństwie podstawową jednostką funkcjonalną nie jest człowiek, lecz rodzina. Takie rozstrzygnięcie podyktowane jest jednak przede wszystkim względami praktycznymi, w mniejszym zaś stopniu konkretną ideologią. Jesteśmy przekonani, że na ogół to rodzice są w stanie roztoczyć najlepszą opiekę nad swoimi dziećmi i mogą oni wychowywać dzieci tak, by wyrosły na odpowiedzialnych dorosłych, którym przysługiwać będzie wolność”.

Jest już przygotowany projekt uchwały w sprawie „Bonu dla krasnala”. W środę 20 listopada w sali konferencyjnej UG Dywity cała sprawa oraz sam projekt uchwały były konsultowane z rodzinami wielodzietnymi z terenu naszej gminy, bo to one są lub będą potencjalnymi odbiorcami „Bonu dla krasnala”.

– Rodzice przekazali nam sporo cennych uwag i sugestii, nad którymi będziemy teraz pracować wspólnie z radnymi na komisjach Rady Gminy Dywity – mówi wójt Daniel Zadworny. – Temat powinien stanąć na grudniowej sesji tak, aby można było go wprowadzić w życie od początku 2020 roku.

Warto też wspomnieć, że od 2014 roku Gmina Dywity wspiera niepubliczny żłobek, w których przebywają dzieci w wieku od 1 do 3 lat, dopłacając do pobytu jednego dziecka 500 zł miesięcznie. Te środki otrzymuje podmiot prowadzący żłobek. Dzięki temu opłaty dla rodziców mogą być niższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*