Polecane artykuły

Bieganie na bieżni, a bieganie na dworze. Są różnice?

Jedni ją kochają, a inni nienawidzą. Obowiązkowy element każdej siłowni, jeden z ulubionych sprzętów amatorów dbania o formę, a z drugiej strony przedmiot kpin wytrawnych maratończyków. To bieżnia mechaniczna. Nie ma co ukrywać – treningi na bieżni są łatwiejsze. To jednak nie znaczy, że taki trening nie będzie efektywny. W końcu przekonuje o tym nawet Jack Daniels, uznany za jednego z najlepszych trenerów świata. Daniels od ponad pół wieku przekonuje podopiecznych do biegania na bieżni.

Fakt: jest łatwiej

Faktycznie, bieganie na bieżni różni się od treningu tradycyjnego. Po pierwsze: w klubie fitness nie ma zmiennych warunków atmosferycznych i różnic w rzeźbie terenu. Nie ma oporu wiatru, nie ma górek – biegnie się więc łatwiej. Nie bez znaczenia ma także rolka bieżni mechanicznej – ta jest cały czas w ruchu, w momencie odbicia noga cały przesuwa się wraz z rolką do tyłu. Mięśnie dwugłowe uda pracują więc w mniejszym stopniu niż w terenie.

Nie da się jednak powiedzieć, że bieganie na bieżni nie męczy. Taki wysiłek również spala kalorie, również pomaga w walce o dobrą sylwetkę. Jest więc świetnym sposobem na rozpoczęcie przygody z bieganiem dla osób, które wcześniej większość czasu spędzały na kanapie. Jest także świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają problem z kolanami, a chcą utrzymywać aktywność fizyczną. Oczywiście, w ramach rozsądku.

Jak efektywnie biegać na bieżni?

Warto pamiętać, że mimo tych wszystkich czynników, bieganie na bieżni może być równie efektywne, co bieganie w terenie. Kwestie podłoża można w prosty sposób wyregulować, zwiększając nachylenie maszyny już zaledwie o 1 stopnień. To wymusza większy wysiłek.

Na bieżni dobrze jest także biegać zmiennym tempem. Zamiast biec 15 kilometrów jednostajnie, warto przez 3 minuty narzucić tempo szybsze, a kolejne dwie nieco wolniej. Takie urozmaicenie dobrze wpłynie na efektywność treningu. W terenie nawet z najlepszym smartwatchem ciężko jest zachować idealne tempo.

Buty – muszą być dobre

Kwestia butów do biegania pozostaje bez zmian. I na bieżni, i w terenie porządne obuwie jest niezbędne. Powinny być dopasowane do rodzaju stopy: pronującej, supinującej lub neutralnej. Można je łatwo scharakteryzować dzięki określeniu wysokości sklepienia. Stopa pronująca będzie mieć niskie, neutralna – średnie, a supinująca wysokie. Wyborowi obuwia warto poświęcić chwilę, bo od tego w znacznym stopniu zależeć będzie komfort i bezpieczeństwo treningów.

Buty do biegania najprościej wybrać przez Internet. Wystarczy odwiedzić jeden z e-sklepów i przejrzeć ofertę. Warto zajrzeć np. do Adrenaline. Tam znajdują się buty do biegania nie tylko na każdą kieszeń, ale także na każdy rodzaj stopy.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*