Amfiteatr, dwie plaże i budynek socjalny. Powstaje koncepcja zagospodarowania brzegów Jeziora Dywickiego

Amfiteatr, dwie plaże i budynek socjalny. Powstaje koncepcja zagospodarowania brzegów Jeziora Dywickiego

- Kategoria: Wiadomości
0

projekt-jezioro-dywickie3

Gmina przygotowuje koncepcję zagospodarowania terenów rekreacyjnych nad Jeziorem Dywickim. Projektanci planują nad jeziorem dwie plaże: dla dorosłych i dzieci, amfiteatr na 400 miejsc ze sceną oraz wkomponowany w nachylenie terenu budynek socjalny z przebieralnią, magazynem, wypożyczalnią i WC.

Odpowiedzialna za koncepcje zagospodarowania terenów nad Jeziorem Dywickim jest Pracownia Architektoniczna Restudio Rafała i Macieja Jacaszków, która ma na swoim koncie m.in. udane i wielokrotnie nagradzane zagospodarowanie brzegów Jeziora Ukiel w Olsztynie.

– Wszystkie decyzje podporządkowane były idei jak najmniejszej ingerencji w naturalne ukształtowanie terenu oraz wyeksponowanie otwarć widokowych na jezioro – mówi architekt Rafał Jacaszek. – Projekt przewiduje m.in. realizacje obiektów kubaturowych, małej architektury oraz nowych powiązań komunikacyjnych i rozszerzenie zakresu rekreacyjnego atrakcyjnego obszaru w Dywitach.

Nad kameralnym jeziorem, wokół którego funkcjonuje już ciesząca się dużą popularnością ścieżka pieszo-rowerowa planowane są dwie plaże: jedna dla dorosłych w miejscu obecnie funkcjonującego miejsca do kąpieli i druga – dla dzieci – planowana w miejscu dawnej dywickiej plaży, gdzie jezioro ma łagodne zejście.

– Plaża dla dzieci miałaby być powiązana ze ścieżką pieszo-rowerową, co spowoduje, że od GOK-u do plaży byłoby bezpieczne i wygodne dojście dla matek z wózkami – mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity.

Od strony ośrodka zdrowia, w skarpie, architekci zaprojektowali budynek socjalny z przebieralnią, magazynem, wypożyczalnią i WC. Budynek miałby rekreacyjny, zielony dach, który stworzy atrakcyjny punkt widokowy, a od frontu zaplanowano pergolę nad placem-tarasem, gdzie byłoby miejsce na grilla oraz ognisko. Poniżej budynku socjalnego przewiduje się amfiteatr z pływającą platformą i siedziskami na 400 miejsc wkomponowanymi w istniejące nachylenie terenu. Projektanci przewidzieli też po lewej  stronie głównej ścieżki od ośrodka zdrowia boisko do siatkówki plażowej.

Z kolei po zachodniej stronie jeziora od strony DK51 nad wąskim przesmykiem mogłaby powstać kładka – ścieżka edukacyjna przez jezioro z drewna egzotycznego (byłaby również skrótem przez przewężenie jeziora). Tutaj mogłyby stanąć tablice informacyjne o nadwodnej faunie i florze jeziora. Na działce prywatnej po drugiej stronie jeziora Dywickiego planowany jest niewielki hotel z restauracją do realizacji przez inwestora prywatnego. Wzdłuż ścieżki dookoła jeziora w miejscach szpalerów drzew, przy okazach przyrodniczych i plażach zaplanowano ławki zadaszone pergolą.

– Koncepcja jest jeszcze w trakcie opracowywania – mówi wójt Jacek Szydło. – Pod koniec kwietnia planujemy ją przedstawić mieszkańcom. Pierwsze uwagi już zgłosiła Rada Sołecka Sołectwa Dywity.

Źródło: UG Dywity

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

W jeziorze Ukiel utonął mężczyzna. Wcześniej spożywał alkohol

Przedwczoraj w nocy, w jeziorze, utonął mężczyzna. Policja