Wiadomości

25. rocznica wolnych wyborów

4 czerwca 2014 roku mija 25. rocznica przemian ustrojowych w Polsce. Z tej okazji w olsztyńskim ratuszu odbędzie się uroczysta LIV sesja Rady Miasta Olsztyna. Mieszkańcy miasta będą mogli uczcić tę historyczną datę podczas Nocy Wolności, która odbędzie się w sobotę 14 czerwca.

4 czerwca 1989 r. odbyły się w pełni wolne wybory do odrodzonego Senatu, w których po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej, po 44 latach istnienia PRL-u, Polacy bez żadnych zafałszowań mogli zamanifestować swoje pragnienie wolności i suwerenności. Dokonując tego aktu wyborczego, udzielili zdecydowanego poparcia kandydatom obozu „Solidarności” i opowiedzieli się za demokratycznymi i społeczno-gospodarczymi przemianami.

Wyborom towarzyszyła ogromna wiara w zwycięstwo idei „Solidarności” i nadzieja na budowę demokratycznego państwa. Przez następne półtora roku, do czasu w pełni wolnych wyborów do Sejmu I kadencji i Senatu II kadencji, Izba wyższa polskiego parlamentu stanowiła dla Polaków ważny punkt odniesienia i przyczółek demokracji. To wybrani w 1989 r. senatorowie przygotowali reformę samorządową i ustawy mające zadośćuczynić represjonowanym przez ustrój komunistyczny. Dzisiaj, po 25 latach od tamtych wyborów, dzięki determinacji milionów Polaków po raz kolejny w naszej historii możemy żyć w niepodległym kraju.

Program uroczystej LIV sesji Rady Miasta Olsztyna – 4 czerwca 2014 r. godz. 13:00, Urząd Miasta Olsztyna, pl. Jana Pawła II 1, s. 219:
1. Otwarcie sesji przez Przewodniczącego Rady Miasta Olsztyna.
2. Wystąpienia okolicznościowe.
3. Uroczysty wykład Pana Zenona Złakowskiego.
4. Przyjęcie okolicznościowego stanowiska przez Radę Miasta Olsztyna.
Sesji towarzyszyć będzie wystawa ze zbiorów Ośrodka Badań Naukowych
im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

NOC WOLNOŚCI
14 czerwca 2014, godz. 20.00

Noc Wolności w Olsztynie to wydarzenie, które organizowane jest z okazji obchodów 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce po roku 1989 (4 czerwca). Podczas imprezy odbędą się koncerty zespołów, których lata świetności przypadały na czasy przełomu. Ich teksty były symbolem buntu i walki z cenzurą.

O 20.00 na scenie pojawi się Oddział Zamknięty. Zespół w 2014 roku obchodzi 35-lecie istnienia. Gościem grupy będzie Jarek Wajk, który wystąpi wraz z nią na scenie. Oddział Zamknięty to polski zespół rockowy, który powstał w 1979 roku. Swoją popularność zyskał w latach 80-tych XX wieku. Do najbardziej znanych utworów grupy należą „Andzia i ja”, „Obudź się” („Moi przyjaciele”), „Party” i wiele innych. W latach 80-tych muzycy wydali dwa albumy: w 1983 „Oddział Zamknięty” i w 1984 „Reda by Night” .

O 21.30 natomiast zaśpiewa Stan Borys, autor jednego z najbardziej symbolicznych utworów czasów komunizmu w Polsce, „Jaskółka”. W 1965 roku był współzałożycielem zespołu Blackout. Karierę solową rozpoczął w 1969. W latach 1975–2004 mieszkał za granicą, najpierw w USA (Chicago), potem w Toronto w Kanadzie i w Las Vegas. Do Olsztyna przyjedzie z zespołem Imię Jego 44.
Program
• 20.00 – koncert Oddziału Zamkniętego 35 lat zespołu, gość Jarek Wajk
• 21.00 – koncert Stana Borysa
• 22.50 – pokaz laserów 25 lat wolności – pierwsze wolne wybory w Polsce z 4 czerwca 1989 roku

„Visual Sensation Laser Shows & Technologies jest firmą specjalizującą się w tworzeniu rozbudowanych spektakli multimedialnych. Niesamowitość naszych pokazów gwarantuje umiejętność łączenia wielu mediów w jeden spójny show.
Elementy, które łączymy ze sobą w naszych pokazach to m. in.:
– specjalnie przygotowana muzyka,
– projekcje laserowe (przestrzenne i graficzne).

Pokaz graficzny to element spektaklu, który pozwala na tematyczne nawiązanie do imprezy. Jego treść może być dowolnie modelowana w zależności od wymagań klienta i może zawierać najróżniejsze elementy od prostych statycznych obrazów poprzez animowane logotypy sponsorów na skomplikowanych, trójwymiarowych animacja o dowolnej tematyce.

Elementy graficzne pokazu, mogą być wyświetlane na dowolnych obiektach takich jak: ekrany wodne, drzewa, budowle, horyzont sceny. Ich wielkość ograniczona jest praktycznie tylko wielkością obiektu na którym są wyświetlane. Spektakl, który proponujemy to 8-14 min show, podczas którego widzowie zobaczą niezwykle rozbudowany spektakl przestrzenno-graficzny.

Widowisko zrealizowane przy użyciu centralnego lasera kolorowego 16 mln. kolorów, moc 6 wat w technologii OPSL chronionej 7 patentami oraz po bokach 2 laserów zielonych o mocy 2 wat każdy. W określonym momencie spektaklu na specjalnym ekranie szer. 4 m pojawi się przygotowana na podstawie ustalonego scenariusza część graficzna pokazu.”

Źródło: UM Olsztyn/senat.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*