24-latek utonął w jeziorze Limajno

24-latek utonął w jeziorze Limajno

- Kategoria: Na sygnale
0

ratownicy-jezioro

W sobotę (04.08.18 r.) w godzinach popołudniowych, policjanci otrzymali informację, że na jeziorze Limajno (gm. Dobre Miasto) doszło do utonięcia młodego mężczyzny. Jak ustalili policjanci, 24-latek korzystając z materaca wypłynął na jezioro. W pewnym momencie 24-latek zniknął pod taflą wody. Świadkowie, w tym jego znajomi z którymi był na plaży rozpoczęli poszukiwania mężczyzny. Na miejsce przyjechała straż pożarna i przy wykorzystaniu płetwonurków po kilkudziesięciu minutach wyłowili i wydostali na brzeg mężczyznę. Akcja reanimacyjna trwała niemal godzinę – niestety nie udało się uratować 24-latka.

Na miejscu pracowali policjanci kryminalni w tym technik kryminalistyki pod nadzorem prokuratora. Wiadomo, że to była tzw. „dzika” plaża na której nie było ratownika. Na polecenie prokuratora ciało zostało zabezpieczone do prosektorium aby dokładnie sprawdzić okoliczności tego zdarzenia.

Policjanci apelują o rozwagę na wodą i przypominają, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, gdzie nad kąpiącymi czuwa ratownik. Pamiętajmy aby stosować się do regulaminów kąpielisk. Szczególną uwagę należy zwracać na dzieci. Niebezpieczne jest skakanie do wody na główkę, zwłaszcza w miejscach nieznanych, gdyż nie znamy głębokości zbiornika- taki skok może zakończyć się urazem, kalectwem a nawet śmiercią.

Pamiętajmy aby nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu- jego działanie powoduje problemy z orientacją i koordynacją ruchów. Przed wejściem do wody należy schładzać ciało, aby uniknąć wstrząsu termicznego. Nie należy wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku, ponieważ zimna woda może spowodować bolesny skurcz żołądka. Pamiętajmy aby nie przeceniać swoich umiejętności pływackich- nie wypływajmy daleko od brzegu, zwłaszcza po zmierzchu albo w niesprzyjających warunkach pogodowych. Korzystając z urządzeń wodnych należy nakładać kamizelki ratunkowe. Pamiętajmy również, że materac czy nadmuchiwane koło nie służy do wypływania na głęboką wodę. Nie bądźmy obojętni i zwracajmy uwagę na innych wypoczywających nad wodą- nasza reakcja na zagrożenie może uratować komuś życie.

Od początku tego roku na Warmii i Mazurach utonęły już 32 osoby, w tym w sezonie letnim (od 1 maja br.) 23. W ubiegłym roku na Warmii i Mazurach utonęło 51 osób.

Źródło: KWP Olsztyn
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

600 tys. złotych na ratowanie olsztyńskich zabytków

Dwadzieścia dwa zabytki dostały rekomendację prezydenta do udzielenia