230 piłkarzy na Neymar Jr’s Five w Olsztynie

mat.organizatora/fot. Sandra Biegunmat.organizatora/fot. Sandra Biegun

W piątek 25 maja odbył się w Olsztynie siódmy przystanek eliminacyjny, trzeciej edycji turnieju Neymar Jr’s Five. Na boisku znajdującym się przy ulicy Konofojskiego stawiły się aż 43 drużyny. Zwyciężyła ekipa NIEZNANI OLSZTYN, która w ostatnim meczu zmierzyła się z TUR BARCZEWO. Oba zespoły są już pewne gry 9 czerwca w krajowym finale. Stawka: wyjazd do Brazylii na rozgrywki z mistrzami z 61 państw.

W biurze zawodów zgłosiło się 235 zawodników. W Olsztynie został tym samym ustanawiany nowy rekord frekwencji. W ciągu trzyletniej historii imprezy, w żadnym mieście nie stawiło się w tylu graczy. O 17:30 organizatorzy zebrali wszystkich na murawie i wyjaśnili zasady gry. Dla przypomnienia – w meczu zwycięża ekipa, która wykluczy wszystkich rywali przed upływem 10 minut lub po ostatnim gwizdku będzie w przewadze liczebnej. Spotkania były rozgrywane systemem pucharowym. Przegrani wracali do domu, a wygrani cieszyli się z awansu.

Większość uczestników brała już udział w Neymar Jr’s Five i była oswojona ze złotą zasadą „tracisz bramkę, tracisz zawodnika”. Wszyscy, których ominęły rozgrywki w ubiegłych latach, szybko przekonali się na czym polega gra w turnieju sygnowanym imieniem gwiazdy PSG. Rzuty karne na pustą bramkę z połowy boiska, pojedynki 1 vs 1 w przypadku remisu, dużo technicznych sztuczek.

Każda z drużyn próbowała ugryźć nietypowy format na swój sposób. Część stawiała na mocny pressing i szybkie strzelenie bramki, inni na konsekwentną grę w obronie i wyczekiwanie na błąd przeciwnika. Najkrótszy mecz trwał niecałe 4 minuty, najszybciej strzelona bramka padła w 5 sekundzie spotkania. W czasie ćwierćfinałów nad boiskiem pojawiły się burzowe chmury i zaczęło padać. Techniczna gra w słońcu rodem z Brazylii, zamieniła się w twardy futbol w strugach deszczu, znany z brytyjskich stadionów. Nikt nie myślał jednak o przerwaniu zawodów.

Podczas całego tournée trwają poszukiwania najbardziej utalentowanego 16-latka, który w nagrodę pojedzie na Allianz Junior Football Camp odbywający się w ośrodkach Bayernu Monachium. W Olsztynie młodych talentów nie brakowało. Najbardziej wyróżnili się Maciej Dziarmaga i Łukasz Rytlewski z zespołu MIAZGA GUTKOWO. Najmłodsza drużyna udowodniła, że potrafi grać w piłkę i strzela na zawołanie. Zwycięską passę graczy z roczników 2001 i 2002, ustawionych w polu przez starsze rodzeństwo, przerwano dopiero w półfinale. W rezultacie MIAZGA zdobyła 3. miejsce i z bardzo korzystnym bilansem bramkowym zachowała szanse na udział w ogólnopolskim finale.

Gramy i trenujemy razem w Naki Olsztyn. Mamy nadzieję, że dostaniemy się do finału i tam powalczymy. Dziś popełniliśmy tylko jeden błąd, przegraliśmy jedną bramką. A tak cały dzień szło nam świetnie. Super turniej! – mówi najmłodszy uczestnik turnieju, Łukasz.

Bez wątpliwości jednak najlepiej grającym tego dnia zespołem byli zwycięzcy rozgrywek, NIEZNANI OLSZTYN. Pewnie wygrali swoje spotkania, prawie wszystkie przed upływem regulaminowego czasu gry. W finale postawili kropkę nad i, posyłając zawodników TUR BARCZEWO na ławkę i zdobywając główną nagrodę– voucher o wartości 1000 zł do sklepu piłkarskiego R-GOL.com. Obie ekipy będą reprezentowały Olsztyn w warszawskim finale, skąd mistrz Polski poleci do brazylijskiego Praia Grande.

WYNIKI NEYMAR JR’S FIVE W OLSZTYNIE:

I MIEJSCE – NIEZNANI OLSZTYN
II MIEJSCE – TUR BARCZEWO
III MIEJSCE* – MIAZGA GUTKOWO

*awans do ogólnopolskiego finału w Warszawie (09.06) poza ekipami z I i II miejsca zapewni sobie 8. z 12. drużyn z III stopnia podium (o kwalifikacji decyduje bilans bramkowy).

5vs5 ZAWODNIKÓW: 7 zawodników z rezerwowymi,
wiek: 16 – 25 lat (2 zawodników może być 25+)

MECZ TRWA 10 MINUTrozstrzygnięcie = wyeliminowanie wszystkich przeciwników, brak – dogrywka 1vs1